Faanyag típusok - mire mit?
Szepes Ferenc kérdése:
Mitől függ, hogy milyen típusú faanyagokat használnak az ácsmunkák során? (például tölgy, fenyő, juhar) Ezt én dönthetem el, vagy vannak bizonyos faanyagok, amik kifejezetten bizonyos funkcióra jók?
11 hónappal ezelőtt
Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!
Szakemberek válaszai
Árban sok a külömbség egy jó ács tudni fogja mi kell vagy sok forintért ugyanezt egy statikus (sima fenyő)
Szia.Tölgy keményfa nehezen megmunkálható de kültérre alkalmas a leginkábn,fenyő puhafa könnyen megmunkálható sok van belőle ezért piaci szinten tetőépítésre a legalkalmasabb tulajdonságaiból adódóan.Juhar fából kevés van és álltalában hangszerkészítésre használják a tulajdonságai miatt.
Üdv a tetők fenyőből készülnek a mai világban.
Szia, Ferenc ezt te döntöd el, meg persze a pénztárcád. De mindenképp érdemes jó minöségüt vásárolni.
Üdv! Csakis fenyőfából kell tetőszerkezetet csinálni,mert az nem vetemedik száradáskór,csak lekezelt,és megfelelő keresztmetszet szükséges hélyazattól függően
Tisztelt Szepes Ferenc Úr! Ácsszerkezeti felhasználásra a kemény fafajtak/ tölgy, akác, juhar/ nem alkalmasak. Egyrészt nagy fajsúlyuk, másrészt repedési, hasadási tulajdonságaik miatt. Keményfafajtákat az asztalos ipar használja. Ácsszerkezetekhez való felhasználásra a puha fafajok, azok közül is első sorban a fenyő félék alkalmasak . A legkiválóbb tulajdonságokkal a vörös frnyő rendelkezik. Azonban magas ára miatt elenyésző az ilyen célra történő felhasználása. Pedig Trianon előtt, a mknarchia időszakában előszeretettel használtak, igaz, akkor még a Magas Tátra és a Kárpátok a Magyar Királysághoz tartoztak. Budapesten a Nagykörút és Kiskörút valamint a belváros épületeinek monumantális ácsszerkezetei mind vörös fenyőből készültek. Magas csersav tartalma miatt nincs szükség külön gombaellenes szerrel való kezelésére sem. De, mint ahogyan írtam, magas ára miatt elenyésző a felhasználása épületfaként. Hasonló a helyzet a Borovi fenyővel. Az ára miatt szinte 100% ban asztalos ipari felhasználása a jellemző. Manapság ácsszerkezetek 99% ban erdei fenyőből készülnek. Ezen erdei fenyők között is van minőségi különbség. A legjobb az orosz/ szibériai/ erdei fenyő lenne, de 2014es Krím Oroszország általi annektálása miatt az EU behozatali szankcióval súlyja az orosz fát is, így a legjobb minőség, hála az EU szankciós politikájának, beszerezhetetlen. Van román, szlovák, és az utóbbi 1 évben ukrán import fa. A leggyengébb minőségű a román. A szlovák közepes. Az ukrán jó. Bár az ukrán fa esetében gyanús, hogy az valójában orosz fa, és az ukránok csak megkerülik az EUs szankciókat, és ukránnak behazudva hozzák be az orosz fát, miközben jól keresnek azon a szankción, amit a zseni EU elvileg az ukránokat segíteni szándékozva vetett ki.
A keményfàt(akàc,bükk, cser,tölgy ,kőris) Régi tetőknél hasznàltàk,ill.istànlók oszlopainak jók mert időtàllóbbak ,lehet tető építésre is hasznàlni csak nagysàgrendekben többe kerül anyagi téren.
Tetőépítéshez minden esetben fenyőfát használnak. Ha jobb minőséget szeretnél, akkotr választhatsz KVH vagy BHS gerendát. KVH: szárított, gyalult, hossztoldott. A normál fagerendákhoz képest a repedési és csavarodási hajlamuk jóval kisebb. BHS: szárított, gyalult, ragasztott. Több réteg fűrészáruból (legalább három), egymásra merőleges száliránnyal elhelyezett, vízszintesen egymáshoz ragasztott deszkarétegből áll. A keményfákat inkább az asztalos iparban használják.
Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!
A közösség ajánlásával