gázkazán típusok

Vári Péter kérdése:

Kedves szakemberek! Több weboldalon azt olvastam, hogy ma már csakis és kizárólag kondenzációs kazánt lehet újonnan beszerelni a lakásokba. Mégis a webáruházakban látok más gázkazán típusokat is, például turbós vagy sima kéményes kombi kazánokat is. Akkor ezeket hova és milyen esetben lehet beszerelni, és érdemes?

6 hónappal ezelőtt

Szakemberek válaszai

1 válasz

Tisztelt kérdező! A vonatkozó EU rendelet nem készülék fajtát / kemény, turbó, kondenzációs stb/ határoz meg , hanem éves hatásfok százalékot /86 /. Sajnos egy rossz szerelői szokássá vált a kondenzációs kazánokra,cirkokra szükités.Természetesen minden más készülék is szerelhető ha rendelkezik energia tanúsítvánnyal (ERP).

6 hónappal ezelőtt
Karch Endre ev.
4.0
2 megbízás 2 válasz
4.0
2 megbízás 2 válasz

Tisztelt Kérdező! Jelenleg hatályos jogszabályok szerint kéményes és turbos készüléket csak nagyon indokolt esetben lehet újonnan telepíteni, és beüzemelni/üzemeltetni. Ilyen indok pl a gyűjtő kémény. Lehet az bármilyen ERP-s… Lehetne még esetleg családi házaknál a teljesen elkülönített fűtő helységben is, de a tervezők nem nagyon hajlanak felé, pedig jogi akadálya nincs, csak szolgáltatói maximum.

6 hónappal ezelőtt

Profi szakemberre bíznád a munkát?

Keresd meg a hozzád legközelebb lévő minősített szakembert és kérj árajánlatot 2 perc alatt!

Tovább a jószakira!
7 válasz

Tisztelt Kérdező! A kérdés összetett, több jogszabályt kell "összeolvasni" a jelenlegi helyzethez. Ilyenek többek között a sokat hivatkozott rendelet éves fűtési hatásfokot nevez meg. Az alábbi válaszokban írt 86% meghatározása úgy történt, hogy annak lényegében csak kondenzációs kazánok tudnak megfelelni. Sajnos a kereskedelmi oldalak megtévesztők is lehetnek. Több oldalon látható, amint atmoszférikus "kéményes" kazán esetén 90% feletti hatásfokot írnak ki. Ez technológiai okokból lehetetlen, mindig meg kell nézni a készülékek adatlapját. Ezek jellemzően 77-78%-os hatásfokot fognak megadni. Pl https://netkazan.hu/data/files/clas_x_24.pdf https://gepesz.hu/connect/ErP_doku/tepa_baxi_eco5_blue_24_20140520_1652.pdf Attól, hogy rendelkezik energia tanúsítvánnyal egy készülék, még nem jelenti azt, hogy az előírt értéknek megfelel. A fenti készülékek adatlapjai külön kiemelik: " az atmoszférikus kazán csak olyan meglévő, többlakásos épületek gyűjtőkéményeire történő csatlakozásra kerül beépítésre". Itt a kulcsszó a gyűjtőkémény. Vagyis azért vannak még forgalomba ilyen új készülékek, mert pl. Magyarországon több százezer gyűjtőkéményes lakásban élnek emberek és ezekbe nagyon sokszor műszaki okokból sem lehet kondenzációs kazánt szerelni (egy gyűjtőkéményen nem lehet kondenzációs és atmoszférikus kazán egyszerre, ennek életvédelmi oka van). Emellett még mindig évente túlságosan sok a szén-monoxid mérgezésből fakadó tragédia, amely a kondenzációs kazánoknál lényegében kizárt.

1 hónappal ezelőtt