földelési ellenállás mérése - mikor van rá szükség?

Hevesi Irma kérdése:

Azt szeretném kérdezni, hogy a földelési ellenállás mérésére rendszeres időközönként szükség van-e, és ha igen, milyen időközönként?

11 hónappal ezelőtt

Nincs időd böngészni?

Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!

Szakemberek válaszai

Hamulecz Martin E.V
4.5
13 válasz
4.5
13 válasz

A földelési ellenállás mérése fontos eleme az elektromos rendszerek és berendezések biztonsági ellenőrzésének. A földelési ellenállás azt mutatja meg, mennyire hatékonyan kötődik a rendszer vagy berendezés a földhöz. A megfelelő földelési rendszerrel biztosítható, hogy az elektromos hálózatok biztonságosan működjenek. A földelési ellenállás mérése szükséges lehet a következő esetekben: Biztonság: A földelési ellenállás mérése segít megállapítani, hogy az elektromos rendszer vagy berendezés megfelelően van-e földelve. Jó földelési rendszer biztosítja a rövidzárlatok és a túlfeszültségek elleni védelmet. Jogszabályi követelmények: Sok ország és iparági szabvány előírja, hogy bizonyos elektromos rendszerek és berendezések rendelkezzenek megfelelő földelési ellenállással. Az előírások betartásával biztosítható a biztonság és a jogi megfelelőség. Védőföldelés ellenőrzése: Az elektronikus berendezések és gépek megfelelő működéséhez szükség van a megfelelő védőföldelésre. A földelési ellenállás mérése ezt ellenőrzi. Esetleges problémák azonosítása: A rendszeres földelési ellenállás mérések segíthetnek azonosítani a földelési rendszerben vagy berendezésben fellépő problémákat, például csatlakozási hibákat vagy szennyezést. Egészségügyi és ipari környezetek: Az egészségügyi és ipari környezetekben, ahol a biztonság kiemelten fontos, rendszeres földelési ellenállás mérése szükséges a folyamatos és megbízható működés érdekében. A földelési ellenállás mérést általában megelőző karbantartási intézkedésként végzik, és a méréseket rendszeres időközönként ismétlik meg. Ez hozzájárul a biztonság fenntartásához és az elektromos rendszerek megbízható működéséhez. Az eredményeket összehasonlíthatják az alkalmazható szabványokkal vagy előírásokkal, és szükség esetén korrekciókat lehet alkalmazni a földelési rendszer javítása érdekében.

9 hónappal ezelőtt
Hebők Árpád
5.0
2 válasz
5.0
2 válasz

Tisztelt Irma! Magánházaknál (ha nem minősül munkahelynek) fázisonként 32A-es betáplásás alatt 30mA életvédelmi relével szerelt hálózaton alap esetben nincs kötelezettség, kivétel ez alól az ingatlan értékesítése vagy bérbeadása. A fentiektől eltérő esetben az üzemeltető felelősége, villamos biztonsági felülvizsgáló szakemeberrel felvenni a kapcsolatot. Felhívom figyelmét, hogy a hálózaton működő túláravdédelmi-, és életvédelmi kapcsolók meghibásodásának szűrése érdekében magánházaknál is javasolt az érintésvédelmi felülvizsgálat elvégzése legalább 6 évenként. Üdvözlettel: Hebők Árpád

10 hónappal ezelőtt

Profi szakemberre bíznád a munkát?

Keresd meg a hozzád legközelebb lévő minősített szakembert és kérj árajánlatot 2 perc alatt!

Tovább a jószakira!
2 válasz

Családi ill. lakóháznál, munkahelynek minősülő helyeken 3 évente!

10 hónappal ezelőtt
2 válasz

Igen, időszakosan szükség lehet rá a szonda rozsdásodása miatt!

10 hónappal ezelőtt
Tari János
4 válasz
4 válasz

A szabvány előírja, 6 évenként kell biztonsági felülvizsgálatot elvégezni a lakásoknál. Van sok kivétel.

10 hónappal ezelőtt
Hortobágyi Gábor
5.0
1 válasz
5.0
1 válasz

Lakossági ügyfeleknek nem kötelező a felülvizsgálat.

10 hónappal ezelőtt
MÁTYUS ENDRE
1 válasz
1 válasz

Igen, évente

10 hónappal ezelőtt
3 válasz

Valójában érintésvédelmi felülvizsgáló (Új néven, Villamos biztonsági felülvizsgáló) készít ilyen esetben jegyzőkönyvet. Törvényileg elő van írva, hogy miért és milyen időközönként. Azt hiszem 6 évente. De ezt csak kevesen tudják. Remélem tudtam segíteni.

10 hónappal ezelőtt

Olvasnál cikkeket hasonló témában?

Irány a blog!
1 válasz

Villamos Biztonsági Felülvizsgáló készít érintésvédelmi felülvizsgálatot. Amennyiben szükséges Mérnök kollégánk segít Önnek.

10 hónappal ezelőtt
4 válasz

Tisztelt Irma! Igazából akkor szokták amikor Szabványosított mérőhely kialakítást történik. A felülvizsgálat 3évente lakossági fogyasztóknál abban az esetben , ha bármelyik fázisban 32A -él nagyobb a túláramvédelmi eszköz(kismegszakító) vagy nincs érintésvédelmi relé(Fi relé ) max 30mA-es. Tisztelettel : Pintér Norbert

10 hónappal ezelőtt
4 válasz

Szükség lehet rá, hiszen, ha valami oknál fogva nagyobb, mint az emberi test általános ellenállása, akkor életveszélyes lehet a védő vezeték helyes érintkezésekor is az I osztályú érintésvédelmi berendezés. A rendszerességgel kapcsolatban nem tudom mi az előírás, ezt még nem tanultuk :)

11 hónappal ezelőtt
Pálffy Gábor
4.2
3 válasz
4.2
3 válasz

A régi érintésvédelmi, és szabványossági felülvizsgálat helyett Villamos Biztonság Felülvizsgálat (VBF) van ennek során kell mérni - többek között - földelést, földelő szondát - ha van. Ennek gyakoriságát a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet írja elő. Röviden: Ha munkahelynek minősül akkor 3 évente; Lakáson belül 6 évente, viszont ha a betáplálás fázisonként 32A alatt van, és van 30 mA-es FI relé akkor a vizsgálat elhagyható (ha nincs bérbeadás vagy eladás). Magánvélemény: azért 6 évente megnézetném. Lehet rossz a fi relé is (igaz van rajta teszt gomb, de felülvizsgálat során többféle műszeres mérést kell csinálni, illetve az egész hálózat átnézésre kerül. A rendelet kérdéses fejezete: " 1.13.2. A használatbavételt követően időszakos villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzéséről az üzemeltető a következők szerint gondoskodik: a) legalább 6 havonta részletes felülvizsgálat végzése azokon a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben működő nem helyhez kötött, fokozott igénybevételnek kitett tokozásokon, amelyeket gyakran ki kell nyitni; b) legalább évente legalább közeli felülvizsgálat végzése a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben működő mozgatható (kézi, hordozható vagy szállítható) villamos gyártmányokon; c) legalább 3 évenként legalább közeli felülvizsgálat végzése a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben működő villamos berendezésen; d) legalább 3 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése da) az épületnek nem minősülő műtárgy 50 kW-ot meghaladó csatlakozási teljesítményű villamos berendezésén, db) a fázisonként 32 A-nél nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelemmel korlátozott villamos berendezésen, dc) a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat szerint lakóépület, kommunális épület, valamint egyéb épület villamos berendezésén, ha az munkahelynek minősül; e) legalább 6 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése a lakóépületek villamos berendezésén az 1.13.3. pontban meghatározott kivétellel; f) a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálat végzendő fa) bérbeadáskor és fb) tulajdonosváltáskor; g) legalább 6 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése az a)-f) pontban fel nem sorolt esetekben. 1.13.3. Lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén a villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható, ha a következő két feltétel együttesen teljesül: a) fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van, és b) 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések. "

11 hónappal ezelőtt
Kecskés Kristóf
4.0
6 válasz
4.0
6 válasz

Magánszemélyek esetében kötelezve nincs a tulajdonos. Háromévente ajánlott lenne az ellenőriztetése, de pl. társasházak esetében is csak 6 évente kötelező jogszabály szerint és ilyenkor is csak a közösen használt helyiségekben (lépcsőház, tárolók, villamos- és egyéb gépészeti helyiségek) történik érintésvédelmi felülvizsgálat.

11 hónappal ezelőtt
5.0
3 válasz

Valójában érintésvédelmi felülvizsgáló (Új néven, Villamos biztonsági felülvizsgáló) készít ilyen esetben jegyzőkönyvet. Törvényileg elő van írva, hogy miért és milyen időközönként. Azt hiszem 6 évente. De ezt csak kevesen tudják. Remélem tudtam segíteni.

11 hónappal ezelőtt
Pucz Gábor
3 válasz
3 válasz

Üdvözlöm! Földelési ellenállást érintésvédelmi felülvizsgálatkor szükséges mérni vizsgálat alkalmával ha lejárt, magán ingatlanokban vásárláskor lenne kötelező érintésvédelmi vizsgálatot végezni. De,bármilyen ingatlanban hiba esetén ezt szükséges megmérni (pl ha rázna a víz) és a megfelelő védőpotenciált biztosítani.

11 hónappal ezelőtt
4.8
10 válasz

Lakóházról van szó?

11 hónappal ezelőtt
Nincs időd böngészni?

Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!

SZAKI

A közösség ajánlásával