Mikor nem kell energetikai tanúsítvány?

Tóth Csenge kérdése:

Sziasztok! Érdeklődnék, hogy milyen esetekben nem szükséges energetikai tanúsítványt készíttetni egy ingatlanhoz? Van valami konkrét szabály vagy kivétel, például ha nem lakóépületről van szó, vagy ha csak kisebb átalakítást végzünk?

22 órával ezelőtt

Nincs időd böngészni?

Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!

Szakemberek válaszai

1 válasz

Kedves Csenge! A 176/2008. (VI.30.) Korm. Rendelet nem terjed ki, illetve nem kell tanúsítványt készíteni a következő esetekben: • Az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre. • Az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre. • A legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre. • Hitéleti célra használt épületre. • A nem lakás céljára használt alacsony energiaigényű olyan mezőgazdasági, logisztikai és ipari épületre és épületrészre, amelyben a levegő hőmérséklete a fűtési rendszer üzemideje alatt nem haladja meg a 12 °C-ot vagy négy hónapnál rövidebb ideig kerül fűtésre és két hónapnál rövidebb ideig kerül hűtésre. • Műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre, ha abban a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m2, vagy a fűtési idényben több, mint húszszoros légcsere szükséges, illetve alakul ki. • Azon műemlék épületre, helyi védelem alatt álló épületre és azok épületelemeire, ahol az energiahatékonyságra vonatkozó minimumkövetelmények betartása a műemléki, vagy a helyi védettséget megalapozó érték megváltoztatását eredményezné. A kérdésedben példaként említett kisebb átalakítás, vagy más építési tevékenység során gyakorlatilag nem szükséges energetikai tanúsítvány, ha az nem építési hatósági eljáráshoz kötött, hiszen azt az építtetőnek a használatbavételi engedély iránti kérelem, vagy a használatbavétel tudomásulvételére irányuló kérelem benyújtása során (előtt) kell kiállíttatni. Az egyszerű bejelentés és építési engedély alapján végezhető építési tevékenységekről a 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet IV. fejezetében találsz pontos tájékoztatást.

6 órával ezelőtt
Oláh Andor
1 válasz
1 válasz

Kedves Csenge! A 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról az alábbiakat határozza meg: Az épület energetikai jellemzőit e rendelet előírásai szerint – amennyiben nem rendelkezik hatályos energetikaitanúsítvánnyal – tanúsítani kell a rendelet hatálya alá tartozó a) új épület építése; b) meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység ba) ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása, vagy bb) bérbeadása; c) 500 m2 -nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Az otthonfelújítási támogatások előírhatják az energetikai tanúsítást a felújítás előtti és felújítási munkákat követő állapotra vonatkozóan. Ez a Hiteles Energetikai Tanúsítás (HET). Ezzel kell igazolni a 30% energia megtakarítást. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ha nincs az épületre tanúsítása és nem akarja eladni, bérbe adni, felújítani akkor nem kell tanúsítani. A 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról így rendelkezik 3. § (1) Épületet úgy kell tervezni, kialakítani, megépíteni, hogy annak energetikai jellemzői megfeleljenek e rendelet előírásainak. (2) Új épület létesítése esetén meg kell felelni az 1. és a 2. melléklet ben foglalt követelményeknek. (3) Meglévő épület bővítéssel létesített vagy energiamegtakarítási célú felújítással érintett szerkezeteinek meg kell felelnie az 1.melléklet 1. és 2. pontjában meghatározott követelményeknek. (4) Meglévő épület bővítése vagy energiamegtakarítási célú felújítása esetén az építési-szerelési munkával érintett épülettechnikai rendszereknek meg kell felelniük az 1. melléklet 3. pontjában meghatározott követelményeknek. (5) Meglévő épület jelentős felújítása vagy olyan bővítése esetén, ahol a bővítmény hasznos alapterülete meghaladja a bővítendő épület hasznos alapterületének 100%-át, az épületnek – a (3) és (4) bekezdés ben foglaltakon túl – meg kell felelnie a 3.melléklet ben meghatározott követelményeknek. (6) Az (5) bekezdés alkalmazásában nem minősül jelentős felújításnak a földszintes épület pincefödémének vagy padlásfödémének utólagos hőszigetelése, ha más korszerűsítés az épületen nem történik. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- FOGALOM MEGHATÁROZÁSOK: épület: falakkal ellátott, fedett építmény, amelyben energiát használnak a beltéri légállapot szabályozására; Jelentős felújítás: a határoló szerkezetek összes felületének legalább a 25%-át érintő felújítás;

21 órával ezelőtt

Profi szakemberre bíznád a munkát?

Keresd meg a hozzád legközelebb lévő minősített szakembert és kérj árajánlatot 2 perc alatt!

Tovább a jószakira!
SZAKI

A közösség ajánlásával