Mit érdemes tudni a tisztasági festésről?

Mit érdemes tudni a tisztasági festésről?

Móricz Fruzsina Klára
Móricz Fruzsina Klára

Tartalomjegyzék

    Mit is jelent a tisztasági festés fogalma?

    A tisztasági festés kifejezés beépült a köztudatba, bár egyes szakemberek a létezését is tagadják.
    Vajon miért vált ki vitát, és mit jelent pontosan ez a fogalom? Eláruljuk, mit kell róla tudni.

    A tisztasági festés
    A tisztasági festéssel kapcsolatban számos kérdés kering a levegőben. Vajon mi is ez pontosan, miért van jelentősége, és milyen gyakran kell “alkalmazni”? Ebben a cikkben most a tisztasági festéshez kapcsolódó kérdéseket vesszük sorra, ami nem is indulhatna másképp mint a szókapcsolat boncolgatásával.

    Mit jelent a tisztasági festés kifejezés?

    A tisztasági festés nem egy szakkifejezés, hanem egy összefoglaló, hétköznapi megnevezés, amit gyakran hallani, ha szóba kerül a lakásfelújítás. Tisztasági festés alatt azt értjük, amikor valaki elsősorban nem szépítő, dekorálási célzattal festi át az adott felületet, hanem a higiénikus környezet érdekében frissíti fel, újra tisztává varázsolja a falakat. A festés végeredményében nincs különbség, pusztán a festés mögötti motivációra utal a tisztasági festés kifejezés.

    Szóval, ha azért akarod kifesteni az otthonod, mert régóta nem tetted meg, akkor te pont egy tisztasági festésre készülsz.
    Az emberek gyakran a fehér színre festéssel társítják fejben a tisztasági festést. A fehér valóban a tisztaság egyik jelképe. Régen nem is volt akkora színválaszték, és a divat is a fehér lakásfalakat követelte meg. Bár a kettő tényleg nem zárja ki egymást, nem is következik egymásból.Egyes szakemberek szerint a tisztasági festés egyetlen réteg festékből is megoldható, amennyiben sikerül a korábbi színnel azonost találni. Mások állítják, hogy csak 2 (vagy 3 rétegben) lesz kielégítő az eredmény.

    Szerintünk, itt is, mint mindenben, az arany középút a követendő: ha a fal nagyon piszkos, esetleg foltos, biztos, hogy nem elég egy réteg festék. Ugyanez a helyzet, ha egy erősebb színárnyalatot szeretnénk elérni. Ugyanakkor, egy pár éve kifestett, egyszerű fehér fal esetében elég lehet egy nagy fedőképességű festékkel akár egyetlen réteg is. Kérd ki a szobafestő szakember tanácsát, és mérlegeld, mi számodra az ideális megoldás!
    Ha szeretnéd tudni, nálad mennyibe fog kerülni a tisztasági festés, és mennyivel olcsóbb, mint a szobafestés, akkor számold ki most Szobafestés kalkulátorunkkal!

    Miért van egyáltalán szükség tisztasági festésre?

    A tisztasági festést a higiénikus, tiszta és ápolt élettér iránti vágy hívta életre. A lakás falai (akár külső akár belső falakról beszélünk) komoly igénybevételnek vannak kitéve vagy az időjárás vagy a lakók mindennapi élete miatt. Óhatatlanul is szennyeződések kerülnek a falakra, a porról már nem is beszélve, ami szép csendesen és alig látható módon megtelepszik a falakon.

    Inkább az újrafestéskor lehet észrevenni, ha pontosan ugyanolyan festékkel kerül lefestésre az adott falszakasz, hogy mennyivel másabb, tisztább színe van az új rétegnek, mint a korábbinak.
    Tisztasági festés

    Milyen gyakran kell tisztasági festés végezni?

    Ez az a kérdés, ami a legtöbbeket foglalkoztat, ha szóba kerül a tisztasági festés. El kell, hogy keserítselek, mert egzakt válasz nem létezik ebben a kérdésben, bocsi. DE! Tudunk irányvonalakról és körülbelüli értékekről beszélgetni, ami fontos, és amiből te le tudod vonni a végső következtetést, amire valójában kíváncsi vagy, azaz, hogy mikor jön el az ideje a következő festésednek.

    Bizonyos időközként el kell végezni a tisztasági festést, de hogy mit takar a rendszeres, arról még szakmai, festős körökben is heves viták folynak. Van olyan festő, aki esküszik, hogy legalább évente túl kell esni rajta, míg mások ennél jóval megengedőbbek. Az igazság valahol az évente és a 8 évente között van, ennél ritkábbra nem érdemes kitolni a tisztasági festés gyakoriságát.

    Ahhoz azonban, hogy a fenti skálán el tudd helyezni, hogy nálad mégis mikor kellene újrafesteni a falakat, az alábbi kérdéseket alaposan át kell rágnod.
    - Mekkora a háztartás és hányan élnek benne?
    - Mennyire élnek a lakók intenzív életet a falak között?
    - Van kisgyermek, aki rendszeresen megfogja a falakat, esetleg cipővel megrúgja?
    - Vannak háziállatok a lakásban? Neki szoktak dőlni, dörgölőzni a falaknak?
    - Van-e a helyiségben speciális igénybevétel? Pl. főzés közben kifröccsenő folyadék, gőz stb.?
    - Rendszeresen dohányoznak a lakásban?
    Illetve van egy plusz kérdés, ami még nagy mértékben beleszámít a gyakoriság meghatározásába, ez pedig a következő:
    - Milyen gyakran érzed te szükségességét, mennyi idő után fogalmazódik meg az igényed egy újrafestésre?

    Mikor különösen ajánlott a tisztasági festés?

    Az alábbi esetekben tényleg szinte kihagyhatatlan elvégezni egy tisztasági festést:
    - amikor látványosan “megsérülnek”, leharcolttá válnak a falak (pl. ráborul valami vagy egy beázás következtében)
    - piszkosnak, besötétednek tűnik a korábbi festés
    - új lakók költöznek a lakásba
    - ha már 10 éve nem volt kifestve
    - Vannak olyan esetek, amikor erős szaghatás éri a falakat hosszabb ideig és akkor bizony hiába a takarítás és a bútorcsere, a falakat is le kell mázolni, különben nem fog teljesen eltűnni a korábbi kellemetlenség.

    💡Fontos tudni! Ha a fal sok helyen sérült, lepereg, kopogtatásra „huppog”, ha sok a repedés rajta vagy egyéb elváltozásokat látunk (pl. penész, nikotinfolt, salétrom), akkor komolyabb javításokra van szükség, vagy esetleg plusz réteg festékre, amit a szakember magasabb négyzetméteráron fog csak elvállalni. Alapvetően azt mondják, hogy a “tisztasági festésbe”, mint olyan, pár szöglyuk gipszelése, pár kisebb repedés javítása belefér, egyéb nem. Ha többet kell javítani, csiszolni, glettelni, az már nem “tisztasági festés” kategória, hanem “szobafestés”
    A tisztasági festés egy fontos esemény, ami hozzájárul az egészségesebb és tisztább élettérhez, és aminek hála kellemesebbé válik a lakókörnyezeted. Remélem, hogy a tisztasági festés témakörével kapcsolatban nem maradtak benned megválaszolatlan kérdések, de ha mégis így lenne, fordulj hozzánk és szobafestő tapétázó szakembereinkhez bizalommal!

    Ha szeretnéd tudni, nálad mennyibe fog kerülni a tisztasági festés, és mennyivel olcsóbb, mint a szobafestés, akkor számold ki most Szobafestés kalkulátorunkkal!
    Egyszerűen add meg a szobák méreteit, és a legjellemzőbb műveletekkel és naprakész árakkal kiszámoljuk neked a várható munkadíjat és anyagköltséget három egyszerű lépésben – teljesen díjmentesen! Próbáld ki szobafestés kalkulátorunkat most! Kattints ide!

    További hasznos tippek? Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Ha szeretnél naprakész és jól értelmezhető információkat kapni a fenti témában, iratkozz fel hírlevelünkre! Szakmai tanácsok, tippek és inspirációk, amelyekkel otthonodat még szebbé varázsolhatod – valós, hazai példákkal, szakembereink több évtizedes tapasztalatával.

    SZAKI

    A közösség ajánlásával