gázkazán cseréje árak 2024
Akár 5 árajánlat 24 órán belül
Az Árkalauz gombra kattintva megtalálod, hogy hogyan épül fel a gázkazán cseréje árazása. A Szakemberek, árak gombra kattinva pedig böngészni tudsz a szakemberek között. Minden árajánlatkérés ingyenes.
Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Gázvezeték szerelő
gázkazán cseréje
4 500 Ft - 8 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Klímaszerelés ·
Gázvezeték szerelő
gázkazán cseréje
130 000 Ft - 300 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
gázkazán cseréje
90 000 Ft - 140 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Duguláselhárítás ·
Gázvezeték szerelő
gázkazán cseréje
180 000 Ft - 270 000 Ft / darab
Tartalomjegyzék
- Pár szóban a gázkazán cseréről
- Gázkazán csere árak
- Mennyibe kerül egy gázkazán cseréje?
- Tippek egy JóSzakitól
- A gázkazán átlagos élettartama és a csere szükségességére utaló jelek
- Milyen kazánt válasszak?
- 8 ok amiért megéri a kondenzációs kazáncsere
- Kazáncsere engedély nélkül Az egyszerűsített gázkazán csere feltételei
- Hogy néz ki egy kondenzációs kazán cseréje engedélyeztetéssel?
- Az egyszerűsített gázkészülék csere engedélyeztetési folyamata részletesen
- Engedélyeztetéshez kötött kazáncsere
- Az alábbi oldalak is érdekelhetnek
A szakijaink megadott árait a fenti eloszlásban láthatod. Ha valaki olcsóbb, nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem végez olyan jó munkát, mint mások!
Mutasd az összes áratTartalomjegyzék
- Pár szóban a gázkazán cseréről
- Gázkazán csere árak
- Mennyibe kerül egy gázkazán cseréje?
- Tippek egy JóSzakitól
- A gázkazán átlagos élettartama és a csere szükségességére utaló jelek
- Milyen kazánt válasszak?
- 8 ok amiért megéri a kondenzációs kazáncsere
- Kazáncsere engedély nélkül Az egyszerűsített gázkazán csere feltételei
- Hogy néz ki egy kondenzációs kazán cseréje engedélyeztetéssel?
- Az egyszerűsített gázkészülék csere engedélyeztetési folyamata részletesen
- Engedélyeztetéshez kötött kazáncsere
- Az alábbi oldalak is érdekelhetnek
Egy új kazán garanciális beüzemelése 45-60 000 Ft-ba kerül
Kondenzációs fali fűtő (ehhez egy HMV tároló csatlakoztatható) 120-220 000 Ft
HMV tároló rákötése a gázkészülékre 80-120 000 Ft
Kondenzációs kombi gázkazán 120-220 000 Ft
Mindkettőre értendő a füstelvezetés kiépítése 80-160 000 Ft
Vezérlés kiépítése, felprogramozása, készülék beindítása 20-50 000 Ft
Pár szóban a gázkazán cseréről
A gázkazán cseréje egy fontos folyamat, amely során a régi, elavult vagy meghibásodott gázkazánt kicserélik egy új és hatékonyabb modellre.
Új építésű ingatlanokban ma már csak kondenzációs kazánt lehet beszerelni, a régebbi nyílt égésterű kéményes gázkazánok, illetve zárt égésterű turbós gázkazánok cseréje sem engedélyezett, már ilyen helyre is csak kondenzációs készüléket lehet felszerelni.
Ha az új gázkazán bekötése alapvetően a régi vezetékrendszerre történik, nagyobb átalakítási munkák nélkül, akkor az úgynevezett “egyszerűsített készülék csere” szabályai vonatkoznak rá, melyekről alább bővebben is olvashatsz. Ha a gázkazán cseréje áthelyezéssel is jár, akkor az eljárás kicsit hosszadalmasabb, macerásabb és a plusz időn kívül, magasabb munkadíja és anyagköltsége is lesz.
Gázkazán csere árak
Gázkazán csere árak (nettó árak) | Minimum ár | Átlagár | Maximum ár |
---|---|---|---|
Gázkazán csere /db | 40,000 | 75,000 | 120,000 |
Kombi cirkó kazán csere /db | 15,000 | 67,500 | 150,000 |
Kazáncsere (ügyintézéssel, engedélyeztetéssel) /db |
125,000 | 140,000 | 156,000 |
Kazán garanciális beüzemelés /db | 27,560 | 32,780 | 38,000 |
Vegyes kazán szerelése /db | 20,000 | 25,000 | 28,000 |
Klasszikus vagy turbós falikazán vezérlőpanel csere /db |
12,000 | 14,000 | 16,000 |
Mennyibe kerül egy gázkazán cseréje?
-
Egy új kazán garanciális beüzemelése 45.000 Ft - 60.000 Ft-ba kerül, (ez nagyban szervízestől függ).
-
Kondenzációs fali fűtő (ehhez egy HMV tároló csatlakoztatható) 120 000 Ft - 220 000 Ft
-
HMV tároló rákötése a gázkészülékre 80 000 Ft - 120 000 Ft (cirkulációs vezetékkel vagy anélkül) 1 vagy 2 hőcserélős a HMV tároló, amelyre esetleg egy napkollektor is rácsatlakoztatható
-
Kondenzációs kombi gázkazán 120 -220 000 Ft
-
Mindkettőre értendő a füstelvezetés kiépítése (magasságtól és tetőtől függően) 80-160 000 Ft
-
Vezérlés kiépítése, felprogramozása, készülék beindítása 20 -50 00 Ft
Nagy vonalakban a kondenzációs kazánok beszerelésének teljes költsége általában 600 000 - 1 300 000 Ft közé tehető átlagosan anyagdíjjal, munkadíjjal és a szükséges tervek és engedélyek és az ügyintézés díjával együtt.
Az árat nagyban befolyásolja azon túl, hogy pontosan milyen típusú kazánt választunk, az is, hogy milyen egyéb alkatrészekre van szükség (különféle csövek, idomok, iszapleválasztó, termosztát, stb.), ezekből milyen típust választunk, és hogy milyen kémény áll rendelkezésre, illetve hogy egyszerűsített eljárással tudjuk-e a folyamatot kivitelezni vagy szükség lesz gázterv készítésére is. Ezt elvileg minden kivitelezőnek tudnia kell.
Ha nincs is szükség gáztervre, az egyszerűsített gázkazán csere árak - jóval alacsonyabbak, mint gáztervvel, de az egyes szakemberek és cégek árai között akár négyszeres, ötszörös árkülönbségek is lehetnek!!!
Engedélyeztetési árak
- Katasztrófavédelem felé a kémény átadása 18 00 Ft-25 000 Ft
- Amennyiben méretezni kell a kéményt a magasság miatt, a méretezési költség 10-20 000 Ft (a szakvéleményt a szervizes fogja kérni beüzemeléskor)
- EPH jegyzőkönyv (a gázcső földeléséről szóló jegyzőkönyv. villanyszerelő kell hozzá cca 20-60 000 Ft (ezt a jegyzőkönyvet majd a szervizes fogja kérni a beüzemeléskor)
- Egyszerűsített készülékcsere 40-60 000 Ft (általában a szervizes szokta csinálni, aki lejelenti az új gázkészüléket a szolgáltató felé), mivel a gázszolgáltatóknál regisztrálva van minden épület gázkazánja. Ha esetleg nincs lejelentve, és a fogyasztás lecsökken, hiszen kondenzációs kazán kerül beépítésre, esetlegesen a gázkommandó megy ki, és elviszi a gázórát, mert azt hiszi, az eddigi fogyasztást tekintve, hogy lopják a gázt…
- Végül a szerviz részéről a beüzemelési költség 45-55 000 Ft
A szervíz állítja be a készüléken a füstgáz paramétereket és ő lesz ezek után az állandó szervizes. Az új készülékeket évente felül kell vizsgáltatni, mivel ebben is van „kopó alkatrész”, ép mint az autóknál, meg fog állni egy idő után, ha nincs karbantartva. - Gázterv akkor szükséges, ha az új kazán máshová lesz elhelyezve, mint ahol eddig volt, és a gázcsövet is szükséges áthelyezni. Ennek költsége: 120-140 000 Ft
Plusz még a gázszerelés átadással, amire nyugodtan lehet számolni összességében mintegy 250 000 Ft-ot.
Egy lehetséges számolás:
Kazán költsége. 400.000.-Ft
Egyéb anyagok költsége: 140.000.-Ft
Kémény költsége: 110.000.-Ft
Gázterv ára és egyéb költségek: 180.000.-Ft
Munkadíjak költsége: 250.000.-Ft
Összesen = 1 080 000 Ft.
Tippek egy JóSzakitól
Tapasztalt szakembereink közül Papp Sándor, a Mirohr-Tech Bt. szakembere oszt meg néhány hasznos tippet a gázkazán cseréjével kapcsolatban.
Amennyiben bármi kérdés vagy kérés merül fel, kattints a szakember oldalára vagy kérj árajánlatot!
❗TIPP: Az időjáráskövető termosztát beépítésével a készülék gázfogyasztása számottevően lecsökken, mivel ezek már „bus” rendszeren kommunikálnak, és a gázkazán magától (a külső hőmérséklet függvényében modulál, azaz szabályozza önmaga teljesítményét). Tehát egy 22kW-os készülék legrosszabb esetben is vissza tudja magát szabályozni 7kW-ig. A kazán figyeli a külső hőmérsékletet, és figyeli az ügyfél által beállított benti hőmérsékletet. A kettő egyvelegéből állítja elő a hőleadókba (radiátor, vagy padlófűtés) szükséges hőmérsékletű fűtővizet.
❗TIPP: A gázkazán cseréjének a munkadíja 120 000 Ft és 220 000 Ft között is változhat, amelynek befolyásoló tényezője pl. hogy le kell-e választani a kazánt hőcserélővel a meglévő régi rendszertől vagy sem. A leválasztás azonban sok esetben javasolt, ugyanis a kondenzációs készülékeket pl. tönkre tudja tenni egy 30-40 éve készült padlófűtési rendszer, amely akkor még nem volt diffúzió mentes, amely azt jelenti, hogy a csövek oxigént vesznek fel a levegőből, és ezt a szivattyú bedolgozza a kazánba, amely egy pár éven belül kilyukadhat.
❗TIPP: Kazáncsere esetén elengedhetetlen még a mágneses iszapleválasztó beépítése, amelynek funkciója, minden szennyeződés megszűrése. Ezt időközönként tisztítani szükséges.
❗ JÓ TUDNI: Egy teljes fűtéskorszerűsítés során a kivitelezés és az engedélyeztetés nem szétválasztható folyamat! A fűtéskorszerűsítés nagyobb részét a háttérben zajló ügyintézés teszi ki, a megfelelő dokumentáció elkészítése és benyújtása szakértelmet, hozzáértést és időt igényel, ezért olyan kivitelezőt válasszunk, akinek a gázkészülék cseréjén túl az engedélyek beszerzésére is megvan a szükséges jogosultsága és hatásköre.
❗ FONTOS: Új és meglévő építésű ingatlanokba fali kéményes gázkazán beszerelésére már nincs lehetőség. Lehetőség csak a már meglévők cseréjére van. A fali kéményes gázkazán égéstere nyitott, ezért a helyiség levegőjét használja, és nagyon fontos, hogy a 813/2013 -as EU rendelet alapján a készülékek beszerelése csak gyűjtő kéménybe lehetséges! Mielőtt ilyen készüléket vásárolnánk, mindenképp egyeztessünk a gázszolgáltatóval illetve a gázszerelő szakemberünkkel, hogy valóban jó döntést hozunk-e!
A gázkazán átlagos élettartama és a csere szükségességére utaló jelek
A gázkazán élettartama és életciklusa fontos téma a gázkazán cseréjével kapcsolatban.
Az élettartam és az életciklus azonosítása segíthet eldönteni, hogy mikor érdemes elgondolkodni a gázkazán cseréjén.
Egy gázkazán átlagos élettartama 10 -15 év. A gázszerelő szakemberek általában akkor javasolnak cserét, ha a hatásfokuk romlik, vagy előreláthatólag komolyabb javítási költségek várhatók.
Az öregedő gázkazánok egyre kisebb hatékonyságot mutathatnak a hosszú évek során, és van pár egyértelmű jel arra, hogy a gázkazán cserére szorul. Ilyenek lehetnek például:
- Gyakori meghibásodások
Ha a gázkazán gyakran hibásodik meg, akkor ez egyértelmű jele lehet annak, hogy már elérte az élettartamát.
- Hőveszteség
Az öregedő gázkazánoknál gyakori probléma a már elhasználódott égőfej, amit a láng már szétégetett. Ezáltal az égési folyamat sem egyenletes. Amennyiben a fűtési számlák emelkednek, akkor ez egy figyelmeztető jel lehet.
- Zaj és működési problémák
Az öregedő kazánok gyakran zajosabbak és működési problémákkal küzdenek, például szabálytalan égési zajokkal, amelynek oka a ventillátorok részleges leállása, vagy tengelyük elkopása.
**- Rozsdásodás és vízszivárgás a csatlakozó idomoknál
A kazán körül megjelenő rozsdásodás és vízszivárgás jelzi, a tömítetlenségek hiányát.
- Fűtési problémák
Ha a fűtési rendszer nem képes megfelelően felmelegíteni az otthont, az a kazán rossz teljesítményére utalhat.
❗ JÓ TUDNI: Egy régi nyílt égésterű, vagy turbós kazán javítására el lehet költeni egy új gázkazán árát. Önmagában a régi készülék nem ér többet 15-50 000 Ft-nál, ám a szervizes nyugodt szívvel fog egy javítás alkalmával fog elkérni egy javítás alkalmával 30 000 - 50 000 Ft-ot, és itt nincs még vége, mert folyamatosan mennek majd tönkre az alkatrészek.
Milyen kazánt válasszak?
Ha kazán cserére van szükség, érdemes alaposan elgondolkodni azon is, mire cseréljük le a régi, elavult, vagy rosszul működő gázkazánunkat.
❗ JÓ TUDNI: Kazán vásárlás esetén nagyon fontos, hogy járjunk utána, milyen szerviz háttérrel rendelkezik az adott település, ahol a kazánt használni fogjuk. Ugyanis minden régiónak, vármegyének vannak megszokott „kazántípusai”. Van ahol a Bosch erős, van ahol a Vaillant, van ahol az Immergas. Nem mindegy, hogy mit választunk, hiszen ha valaki Bosch kazánt vásárol, lehet, hogy a legközelebbi hivatalos Bosch szervizes 60 km-re lakik. Ez esetben nagyon kicsi a valószínűsége, hogy esetlegesen egy hibajavításra december 23-án elmenjen. Tehát, fő szempont a szervizháttér!
A gázkazán típusának kiválasztása egy fontos lépés a gázkazán cseréjénél, és számos tényezőt kell figyelembe venni. Az alábbiakban bemutatjuk a különböző gázkazán típusokat és a megfelelő típus kiválasztásának szempontjait.
Kazán típusok és jellemzőik
A gázkazánokat három nagy csoportba lehet osztani:
- Nyílt égésterű kéményes gázkazánok, (ezeket már tilos beszerelni)
- Zárt égésterű turbós gázkazánok, (ezeket is tilos beszerelni, és forgalomban sem kaphatók)
- Zárt égésterű, kondenzációs kazánok
Ezek a kazánok lehetnek fűtőkazánok vagy kombi kazánok – mindkét típus alkalmas melegvíz előállítására. A kombi kazánok átfolyós rendszerben működnek, de melegvíz készítésre általában egy fogyasztót tud csak kiszolgálni. A fali fűtő kazánokhoz akár egy 300 literes HMV tároló is beköthető, amiből szinte korlátlanul áll rendelkezésre melegvíz, és egyszerre egyidőben több fogyasztó kiszolgálásra is alkalmasak.
Elterjedt elnevezés a “cirkó kazán”, ami igazából egy köznyelvi kifejezés, és a gázkazán azon tulajdonságára utal, hogy a benne levő vizet keringeti, cirkulálja. Pontosítva a cirkó egy átfolyós kombinált gázkazán, amely a melegvizet átfolyós működéssel állítja elő.
Elterjedt elnevezés a “cirkó kazán”, ami igazából egy köznyelvi kifejezés (kombi kazán), és a gázkazán azon tulajdonságára utal, hogy a benne levő vizet keringteti, úgy fűti fel a melegvizet. Pontosítva a cirkó, egy átfolyós kombinált gázkazán, amely a meleg vizet átfolyós működéssel állítja elő. Minden kazán a szivattyújával cirkuláltatja a vizet a fűtési rendszerben. A „cirkóban” van egy hőcserélő, amelynek egyik oldalán a fűtési víz kering, a másik oldalán a hidegvíz belép, és kimegy a meleg víz, de ez csak a meleg víz, nem pedig a fűtési víz.
A régi, hagyományos gázcirkók még nyílt égésterű készülékek voltak, azonban ezek használata már nem engedélyezett. A zárt égésterű gázcirkók lehetnek turbós gázkazánok vagy kondenzációs kazánok is.
A régi, hagyományos gázcirkók még nyílt égésterű készülékek voltak, azonban ezek használata már nem engedélyezett. A zárt égésterű gázcirkók lehetnek turbós gázkazánok vagy kondenzációs kazánok is, de manapság új építésű ingatlanba már csak kondenzációs kazánt lehet beszerelni.
1. Hagyományos gázkazánok
A hagyományos gázkazánok régebbi technológiát alkalmaznak, szokásosan nyitott égésterűek, és rendelkeznek kéménnyel a füstgázok elvezetéséhez. Ez azonban csak gravitációsan történik, nincs ventilátor, ezért lehetséges egy szénmonoxid visszaáramlás, ha szeles az idő, mivel a szél visszanyomja a füstgázt a lakótérbe.
Jellemzően olcsóbbak, de kevésbé jó hatásfokkal rendelkeznek. Jelenleg ezeket a kazánokat már nem lehet újonnan bekötni, és nem is javasolt ilyen kazánnal fűteni, mert használatuk magasabb fűtésköltséget eredményez, a nyílt égéstér miatt balesetveszélyesebbek, mint a zárt égésterű kazánok, emellett környezetvédelmi szempontból sem megfelelőek.
2. Turbós gázkazán
A zárt égésterű kazánok régebbi típusa a turbós gázkazán, amiben van egy beépített ventilátor is, amely segíti a füst elvezetését. Turbós gázkazánokat ma már nem lehet beépíteni, mert nem felelnek meg a környezetvédelmi szempontoknak. A turbós kazán esetén szükség van egy speciális kéménykürtő kiépítésére is, és megfelelő kémény bélelésre. Ez a kémény belül két részre van osztva, az egyik helyen az égéshez szükséges levegő jut be, a másik helyen pedig a füstgáz távozik. A füstelvezetés a turbós készülékeknél cső a csőben, azaz van egy belső cső, ami 80 mm-es, és ezt veszi körbe egy vastagabb, 125 mm-es cső. A két cső között szívja be a levegőt az égéshez a készülék, a kisebbik csövön pedig távozik az égéstermék.
3. Kondenzációs gázkazán
A kondenzációs gázkazán jelenleg az összes gázkazán közül a hatékonyabb és környezetbarátabb. A kondenzációs kazánok zárt égésterűek, ami azt jelenti, hogy a szükséges levegőt kintről szívják be a készülékbe. A kondenzációs kazánban nincs nyílt láng, és kéményre sem feltétlenül van szükség, mert a kondenzációs kazánok hasznosítják a füstgáz hőjét is, így a távozó végtermék sokkal alacsonyabb hőmérsékletű, mint a hagyományos kazánok esetében, és így esetenként egy oldalfali kivezetéssel is megoldható a füstgáz kivezetés.
Az oldalsó kivezetésnek kritériumai vannak, nem lehet minden esetben kiépíteni.
Erről bővebben itt olvashatsz.
Ha az oldalfali kivezetés kritériumai nem teljesíthetők, akkor kéményt kell alkalmazni. A** kondenzációs kazánoknál más típusú kéményre van szükség, mint amit régebben alkalmaztak. Ez az ún. alu-pps cső (a külső cső alumínium, a belső cső pps (azaz műanyag).**
A meglévő kéményt minden esetben át kell alakítani. Ha a meglévő kémény elég nagy, akkor a meglévő merevfalú kéménybe csak be kell a tetőről engedni a PPS 80-as csövet, és így nincs szükség nagy átalakításra.
Nagyobb átalakításra akkor van szükség, ha esetleg a meglévő épített tégla kémény olyan szűk, hogy a kazánnak kevés lenne az az átmérő, ahonnan elég levegőt tudna szívni magának az égéshez. Ekkor sajnos meg kell fúrni a kéményt, ami hossztól függően 100-200 000 Ft körüli összeget képvisel.
Kritérium még a kéményekkel kapcsolatban, hogy csak merevfalú bélelt kémény lehet átalakítani, a flexibilist nem fogadja el a katasztrófavédelem. Ilyen esetben osztott rendszer kialakítása a megoldás. Ez azzal jár, hogy a meglévő bármilyen kéménybe be kell ereszteni a műanyag pps csövet, de itt majd csak a füstgáz távozik. A kazánhoz legközelebb eső külső falat emellett még ki kell fúrni, ahonnan a levegőt szívja magának a kazán, ehhez szintén egy 90 mm-es lyuk szükséges, természetesen bogárvédő ráccsal elfedve a szívó részt. A kazán nem szívhat be törmeléket és egyéb szilárd anyagokat!
A kondenzációs kazánok működése egyszerűen abban rejlik, hogy a 80-90C fokos füstgázt, amit a régebbi készülékek kiengedtek, a kondenzációs kazánok visszavezetik az égéstér alá, és ezzel is fűtik az égésteret, így a hatásfokuk nagy mértékben megnő. Ezalatt a folyamat alatt annyira lehűl a füstgáz, hogy már csak kb. 25 Celsius fokos hőmérsékletű füstgáz távozik a kéményen.
A kondenzációs kazánok telepítési költsége magasabb, azonban ez a befektetés hosszú távon megtérül az energiahatékonyság révén.
Összességében tehát azt láthatjuk, hogy a régi elavult gázkazánt érdemes kondenzációs kazánra cserélni, mert a hatékonyabb és biztonságosabb működés meg fog térülni. Ugyanakkor érdemes utánajárni, hogy a fűtéskorszerűsítés megoldható-e egyszerűsített eljárással, vagy szükség lesz komolyabb átalakításra és kéményfelújításra is.
8 ok amiért megéri a kondenzációs kazáncsere
Bár a kondenzációs kazáncsere költségei elsőre magasnak tűnhetnek, mégis, ha szeretnénk a gázfűtésnél maradni, akkor a kondenzációs kazán a legjobb választás. Miért?
1. Nagyobb a hatásfokuk
A kondenzációs kazánok magasabb hatásfokkal működnek, így jelentősen kevesebb energiát használnak fel a fűtéshez, mint a hagyományos kazánok.
2. Jelentős költségmegtakarítást eredményeznek
Az alacsonyabb fűtésszámlák miatt hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezhet a kondenzációs kazán használata.
3. Környezetvédelemi szempontból a legideálisabb kazántípus
A kondenzációs kazánok kevesebb szén-dioxidot bocsátanak ki, így környezetbarátabb megoldást jelentenek a hagyományos kazánokhoz képest.
4. Könnyebben kezelhetők
Az új kazánok általában könnyebben kezelhetőek, és több automatizált funkcióval rendelkeznek, így nincs is szükség nagyon arra, hogy bármit manuálisan szabályozzunk.
5. Nagyobb biztonság
A kondenzációs kazánok zárt égésterűek, nem az adott helység levegőjéből veszik az égéshez szükséges oxigént, és a működés során a keletkező égéstermékek elvezetődnek a kéményen keresztül, így a használatuk biztonságos, a szén-monoxid mérgezés veszélye megszűnik. (Mivel ventilátor fújja ki a füstgázt, így semmilyen égéstermék visszaáramlása nem lehetséges, ha esetleg szén monoxid áramolna vissza, a készülék automatikusan leáll.)
6. Hosszú élettartam
Az új kazánok általában 15 évig gondtalanul működnek. Nem rendelkeznek hosszabb élettartammal mint a régi kazánok, de az éves felülvizsgálattal és szervizeléssel ki lehet tolni a működésüket több évvel is.
7. Alacsonyabb karbantartási és javítási költségek
A kondenzációs kazánok viszonylag kevés karbantartást igényelnek, így a hosszú távú költségek csökkenthetők. Az éves karbantartást azonban nem érdemes megspórolni, minden évben felülvizsgálat szükséges, ami szerviztől függően 25-35 000 Ft lehet.
8. Értéknövekedés
Az új kazánok beszerelése növelheti a lakás értékét, ami előnyös lehet ingatlan eladás esetén, hiszen ma már egy ingatlan értékét nagy mértékben a fenntartási költségei határozzák meg.
Kazáncsere engedély nélkül Az egyszerűsített gázkazán csere feltételei
Az egyszerűsített gázkazán csere akkor tud megvalósulni, ha a gázkazán cseréhez nincs szükség gázterv készítésére.
Gázterv készítése, ügyintézése és jóváhagyása az alábbi esetekben szükséges:
- az ingatlanban új gázvezeték kerül kiépítésre
- a gázkészülék helye megváltozik, azaz a gázhálózat nyomvonala változik
- korábban még nem engedélyezett módosulás történik a gázcső hálózaton
Az egyszerűsített eljárással történő meglévő gázfogyasztó készülék cseréjének feltételeit a 11/2013. (III. 21.) NGM rendelet 6/A §-a határozza meg.
Eszerint a gázkészülékkel szemben alátámasztott követelmények a következők:
- az új készülék legfeljebb 36 kW hőterhelésű lehet
- az új készülék hőterhelése nem lehet nagyobb a meglévő készülék hőterhelésénél
- a cseréhez a fogyasztói gázvezeték cseréjére vagy átalakítására nincs szükség
- nincs szükség gázóracserére
- az új készülék besorolása megegyezik a meglévő készülék besorolásával
- a készülék elhelyezése megfelel az érvényes műszaki biztonsági feltételeknek
- kéménybe kötés esetén csak a gyártó által előírt követelményeknek megfelelő kéménybe (égéstermék-elvezetőbe) köthető az új gázkészülék
- a kéményseprő-ipari közszolgáltató megfelelő minősítésű nyilatkozata rendelkezésre áll arról az égéstermék-elvezető rendszerről, amelyhez az új készülék csatlakozik
- a gázkészüléket a készülék gyártójának utasítása alapján kell beszerelni
- az egyszerűsített gázkészülék cserét kizárólag az illetékes földgázelosztó vagy telephelyi szolgáltató, pébégáz fogyasztó készülékek esetében a vezetékes PB-gáz szolgáltató minőségirányítási rendszerében előírtak alapján feljogosított gázszerelő végezheti.
- az alkalmazott égéstermék-elvezető és égési levegő hozzávezető rendszernek meg kell felelnie az EK típusvizsgálati tanúsítványnak, és a helyiséglevegőtől független üzemmódban kell üzembe helyezni.
Hogy néz ki egy kondenzációs kazán cseréje engedélyeztetéssel?
- Kivitelezési munkálatok
A kazáncsere kivitelezési munkálatai gyakorlatilag 1 munkanap alatt elvégezhetőek, és általában ezeket a lépéseket tartalmazzák:
- Kazán helyszínre szállítása
- A fűtési rendszer leürítése
- A régi készülék lebontása leszerelése
- Kazán felszerelése
- Víz és fűtéscsövek bekötése
- Kondenzvíz elvezetés kivitelezése
- Mágneses iszapleválasztó beépítése
- Gázflexibilis cső és gázcsap cseréje, bekötése
- Gázszivárgás vizsgálat
- Kéményrendszer kiépítése
- Kazán garanciális üzembehelyezése
- Áramvédő kapcsoló beépítése, csövek védőföldelése
- Régi készülék, szemét elszállítása (igény esetén)
- Engedélyeztetés, ügyintézési feladatok
A második fázis, az új berendezés műszaki-biztonsági ellenőrzése és ennek dokumentációja, lassabb és kevésbé látványos, ám sokkal komplexebb és nagyobb szaktudást kíván. Lépései:
- Hő- és áramlástechnikai méretezés tervezése (nem minden esetben szükséges)
- EPH jegyzőkönyv kiállítása
- Kéményseprői szakvélemény beszerzése (kémény átadása a katasztrófavédelem felé)
- Kivitelezői nyilatkozatok átadása a katasztrófavédelemnek
- Garanciaidő elindítása
- Ügyintézési folyamatok teljeskörű lebonyolítása
Az egyszerűsített gázkészülék csere engedélyeztetési folyamata részletesen
Az egyszerűsített gázkészülékcsere engedélyeztetése az aktuális gázszolgáltatónál történik, és ennek függvényében az engedélyeztetési folyamat pontos szakmai részletei eltérők lehetnek.
Az egyszerűsített kazáncsere engedélyeztetésének folyamata általában ezekből a lépésekből áll.
1. Kazáncsere kivitelezése
Extrém fontos, hogy a kivitelezés megfeleljen minden jogszabálynak, különben az engedélyeztetés nem lesz lehetséges.
2. Nyomáspróba
A rendszer biztonságos átadáshoz és a meglévő gázrendszer állapotának megállapításához tömörségi és szilárdsági nyomáspróbára van szükség. Erről a szakembernek jegyzőkönyvet kell kiállítani.
3. Egyszerűsített jegyzőkönyv adatainak kitöltése
A jegyzőkönyv tartalmazza a régi és az új kazán típusát, és a személyes és nyilvántartásbeli adatokat. Az összes dokumentum beszerzése után a jegyzőkönyvet be kell nyújtani a gázszolgáltatónak. (Ezt a szervizes végzi, vagy egy arra jogosult gázkészülék szerelő.)
4. Hő- és áramlástechnikai méretezés
A kémény hő és áramlástechnikai méretezés a kéményseprői szakvélemény előfeltétele. Az A számítás elkészítése „G” gépész tervezői jogosultsághoz van kötve.
A méretezés megrendelése előtt mindenképp szükséges annak felderítése, hogy az érintett kémény egyedi- vagy gyűjtőkémény. Egyedi kémények esetén a kéménykürtőt egyetlen készülék használja. A gyűjtő kialakítás azt jelenti, hogy több egymás feletti lakás füstgázelvezetése egyetlen kürtőbe csatlakozva, „összegyűjtve” történik. (Ebben az esetben csak akkor építhető be kondenzációs gázkazán, ha a teljes házban ki van építve az erre megfelelő füstelvezetés.)
A hő- és áramlástechnikai méretezés dokumentációja tartalmazza a kivitelezett kémény irányváltásait, pontos magasságát és készülék ventillátorának teljesítményének összevetetését a kivitelezett rendszer ellenállásával.
Miért fontos a kéményméretezés?
A hő- és áramlástechnikai méretezés segít megállapítani, hogy milyen kémény átmérőt, hosszat és anyagot érdemes választani, hogy árban és hatékonyságban elérjük a kívánt eredményt. Segít, hogy ne fordulhasson elő a rossz tervezés miatt, hogy a készülék nem kap elég levegőt, vagy nem tudja a ventilátor az szűk keresztmetszeten kifújni az égésterméket. Segítségével megelőzhető a szén-monoxid mérgezés, és a kondenzvíz rossz helyen történő lecsapódása.
5. Garanciális üzembe helyezés
Az egyszerűsített készülékcsere jegyzőkönyv mellé szükséges az üzembe helyezést végző szervíz pecsétje és a garancia idő elindítása.
6. Kéményseprő szakvélemény
A kéményrendszer kivitelezésének végső lépése, hogy a füstcső hálózatot át kell vetetni a Katasztrófavédelemmel. Ehhez rendelkezésre kell álljon még a teljesítmény nyilatkozat és a kivitelezői nyilatkozat is.
7. EPH jegyzőkönyv kiállítása
Az egyszerűsített kazáncsere előfeltétele az EPH jegyzőkönyv megléte. Az EPH egy kialakított elektromos kábelrendszer, mely összeköti a gázkazánt a víz és fűtés csövekkel, és megakadályozza, hogy potenciál-különbség (és ezáltal elektromos kisülés veszély) alakuljon ki a gáz-, víz- és fűtés csőhálózat és a tüzelő-berendezés fém részei között.
Az EPH vizsgálat során a fi relé (áramvédő kapcsoló) meglétét és működését is ellenőrzik.
8. Dokumentumok leadása
Az összes dokumentum beszerzése után az egyszerűsített gázkészülékcsere jegyzőkönyvet be kell nyújtani a gázszolgáltatóhoz, a kivitelezői, ÉMI és teljesítmény nyilatkozatokkal együtt.
Engedélyeztetéshez kötött kazáncsere
Ha a jelenlegi gázkazánunkat nagyobb teljesítményűre szeretnénk cserélni, vagy a helyét meg szeretnénk változtatni, és esetleg a gázvezetékeken (is) változtatni kell, vagy ha bővíteni is szeretnénk, akkor a gázkazán cseréje engedélyeztetéshez kötött.
Gázterv készítése az alábbi esetekben szükséges:
- az ingatlanban új gázvezeték kerül kiépítésre
- a gázkészülék helye megváltozik, azaz a gázhálózat nyomvonala változik
- korábban még nem engedélyezett módosulás történik a gázcső hálózaton
Az engedélyköteles kazáncsere lépései
1. Kazáncsere kivitelezése
A kazáncsere folyamatában nagyon fontos, hogy a kivitelezés megfeleljen minden jogszabálynak, különben az engedélyeztetés nem lesz lehetséges.
2. Hő- és áramlástechnikai méretezés
A kémény hő és áramlástechnikai méretezés a kéményseprői szakvélemény előfeltétele. Az A számítás elkészítése „G” gépész tervezői jogosultsághoz van kötve.
A hő- és áramlástechnikai méretezés dokumentációja tartalmazza a kivitelezett kémény irányváltásait, pontos magasságát és készülék ventillátorának teljesítményének összevetetését a kivitelezett rendszer ellenállásával.
3. Garanciális üzembe helyezés
Az egyszerűsített készülékcsere jegyzőkönyv mellé szükséges az üzembe helyezést végző szervíz pecsétje és a garancia idő elindítása.
4. Kéményseprő szakvélemény
A kéményrendszer kivitelezésének végső lépése, hogy a füstcső hálózatot át kell vetetni a Katasztrófavédelemmel. Ehhez rendelkezésre kell álljon még a teljesítmény nyilatkozat és a kivitelezői nyilatkozat is.
5. EPH jegyzőkönyv kiállítása
Az egyszerűsített kazáncsere előfeltétele az EPH jegyzőkönyv megléte. Az EPH egy kialakított elektromos kábelrendszer, mely összeköti a gázkazánt a víz és fűtés csövekkel, és megakadályozza, hogy potenciál-különbség (és ezáltal elektromos kisülés veszély) alakuljon ki a gáz-, víz- és fűtés csőhálózat és a tüzelő-berendezés fém részei között.
Az EPH vizsgálat során a fi relé (áramvédő kapcsoló) meglétét és működését is ellenőrzik.
6. Gáztervezés
A gázterv elkészítése összetett feladat, amely megköveteli a rá vonatkozó jogszabályok és az adott gázszolgáltató előírásainak ismeretét.
A gáztervnek meg kell felelnie a Magyarországon érvényben lévő szabályozásnak, ideértve az MSZ EN 1775, az MSZ EN 1369, az MSZ EN 12464-1 és az MSZ 17700 előírásokat is. A gázterv ellenőrzése és jóváhagyása nélkül nem lehet elvégezni a kazáncserét.
A gázterv elkészítését kamarai tagsággal rendelkező gépészmérnök tervezőnek kell elkészítenie, aki rendelkezik a szükséges engedélyekkel és jogosultságokkal.
A gázterv elkészülte után megkezdődhet a kivitelezés és ennek dokumentációs folyamata.
7. Tervezői gázátvétel
A gázkazán cseréje után szilárdsági nyomáspróbával és tömörségi nyomáspróbával egybekötött gázátvétel szükséges, ahol a gáz műszaki felülvizsgálati végzettséggel rendelkező szakember és a gáztervező az adott gázrendszert együtt veszik át. Új hálózatok szerelésénél a gázóra ezután lesz felszerelve.
8. Tervleadás
A gáztervet és az egyéb összegyűjtött dokumentumokat, jegyzőkönyvet, nyilatkozatokat be kell nyújtani a gázszolgáltatónak, ahol majd iktatják és jóváhagyják. (Ez a tervező feladata.)
9. Gázóra visszaszerelés
Ha a jóváhagyás megtörtént, akkor lehet a gázórát visszaszerelni. Ennek ideje nagyban függ a gázszolgáltatótól, (pár naptól akár több hét is lehet), és sajnos a teljes átadás időpontjáig az ingatlan ki van zárva a gázszolgáltatásból.
❗ A cikket Papp Sándor szakember ellenőrizte és egészítette ki hasznos információkkal.
Az alábbi oldalak is érdekelhetnek
Kazánház kialakítás
Épületgépészeti tervezés
Gázkazán cseréje
Radiátor bekötés
Fűtésrendszer átmosás
Radiátor szelep csere
Indirekt tároló bekötés
Termosztát cseréje
Fűtési rendszer feltöltés
Gázkazán javítás
Radiátor cseréje
Gázkazán karbantartás
Gázkészülék javítás
Gázkonvektor csere
Kondenzációs kazán karbantartás
Gázcirkó éves karbantartás
Gázkonvektor javítás
Gázkonvektor tisztítás
Gáztűzhely bekötés
Gázkészülék csere
Szakemberek
Így azokat a szakikat látod, akik vállalnak kiszállást hozzád.
Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Gázvezeték szerelő
gázkazán cseréje
4 500 Ft - 8 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Klímaszerelés ·
Gázvezeték szerelő
gázkazán cseréje
130 000 Ft - 300 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
gázkazán cseréje
90 000 Ft - 140 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Duguláselhárítás ·
Gázvezeték szerelő
gázkazán cseréje
180 000 Ft - 270 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Gázvezeték szerelő
gázkazán cseréje
100 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Kéménybélelés, felújítás
gázkazán cseréje
40 000 Ft - 80 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Klímaszerelés ·
Épületgépészet
gázkazán cseréje
85 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
gázkazán cseréje
50 000 Ft - 150 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Radiátorszerelés ·
Vízszerelő
gázkazán cseréje
90 000 Ft - 110 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Gázvezeték szerelő
gázkazán cseréje
300 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Gázkészülék javítás ·
Radiátorszerelés
gázkazán cseréje
85 000 Ft - 200 000 Ft / darab
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Vízszerelő ·
Radiátorszerelés
Fűtésszerelés ·
Vízszerelő ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Duguláselhárítás ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Radiátorszerelés
Fűtésszerelés ·
Napkollektorszerelő ·
Épületgépészet
Fűtésszerelés ·
Vízszerelő ·
Ablakcsere, nyílászáró beépítés
Fűtésszerelés ·
Kéménybélelés, felújítás ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Gázkészülék javítás ·
Radiátorszerelés
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Duguláselhárítás
Fűtésszerelés ·
Klímaszerelés ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Uszodatechnika ·
Épületgépészet
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Klímaszerelés
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Kéménybélelés, felújítás
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Gázkészülék javítás ·
Radiátorszerelés
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Vízszerelő
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Klímaszerelés ·
Duguláselhárítás
Fűtésszerelés ·
Klímaszerelés ·
Vízszerelő
Fűtésszerelés ·
Épületgépészet ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Klímaszerelés ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Gázvezeték szerelő ·
Gázkészülék javítás
Fűtésszerelés ·
Duguláselhárítás ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Duguláselhárítás ·
Napelem, napkollektor
Fűtésszerelés ·
Épületbontás ·
Lomtalanítás
Fűtésszerelés ·
Vízszerelő ·
Gázvezeték szerelő
Fűtésszerelés ·
Duguláselhárítás ·
Földmunka
Nem találod, akit keresel?
Ha nem szeretnél közülük választani, nézz vissza a szakikhoz, akik még nem adtak meg árat, és kérj tőlük ajánlatot!
<<< Vissza: Fűtésszerelés listaVagy kérj ajánlatot az összes Fűtésszerelés szakembertől
Írd le, mire van szükséged!
Aktuális kérdések
gázkazán cseréje témában
Milyen esetben végezhető egyszerűsített kazáncsere és mikor kell gázterv is a kivitelezéshez?
3 hónappal ezelőtt
fűtéskorszerűsítési pályázat 2024 keretein belül kondenzációs kazánt lehet/érdemes egy újabb, hatékonyabb kondenzációs kazánra cserélni? Vagy van valami jobb alternatíva, amivel fűtéskorszerűsítést és energiamegtakarítást lehet elérni a pályázat nyújtotta lehetőségek közül? Szigetelés van, nyílászárók jók.
6 hónappal ezelőtt
A közösség ajánlásával