![Nyári Juli](https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1135419_112.jpg 112w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1135419_128.jpg 128w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1135419_192.jpg 192w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1135419_256.jpg 256w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1135419_336.jpg 336w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1135419_448.jpg 448w)
Pszichológus
Nyári Juli
Pszichológus
Áraim
Élményterápia
Értékeléseim
Válaszaim
Egy évvel ezelőtt elveszítettem a nagymamámat, aki nagyon fontos személy volt az életemben, és bár próbálok visszatérni a mindennapokhoz, még mindig nagyon nehéz. A testvéreimen már azt látom, hogy egészen jól vannak, de én valahogy beleragadtam a gyászba. Azt érzem, sosem lesz jobb, és örökké ezzel az ürességgel kell élnem. Azzal kapcsolatban szeretnék információt kérni, hogy meddig tart a gyászidőszak egészséges keretek között? Mi az a szint, amikor már kóros, és szakemberre van szükség?
Az én válaszom:
„Kedves Bianka! A gyászfeldolgozás mindenkinél egyéni időben és módon zajlik. Bár a szakirodalom meghatároz időkeretet egy év. Ha még jelentősen befolyásolja az életminőségét a gyász, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Vannak gyászfeldolgozó csoportok, ahova érdemes lenne ellátogatnia, az első néhány alkalom még nem jelent elkötelezettséget. Ha nem szeretne csoporthoz csatlakozni, akkor egyéni tanácsadáson is részt tud venni. Ha önt zavarja a mindennapokban a gyászfolyamata, ha nem tud jól kapcsolódni emberekhez, ha nem tud eredményesen dolgozni, ha közönyös eddig kedvelt dolgokkal kapcsolatban, akkor javasolnám, hogy forduljon szakemberhez. ”
2025. febr. 6.
Már többször észrevettem magamon, hogy nagyon erősen ragaszkodom a páromhoz, és ha nem kapok tőle elég visszajelzést, elképesztő mértékben szorongani kezdek. Gyakran túlgondolom a dolgokat, és attól félek, hogy elveszíthetem, még akkor is, ha erre logikusan végiggondolva semmi okom nincs. Sajnos ugyanez a működési mód az előző kapcsolataimat is megnehezítette, volt amelyik emiatt ért véget. Mit tehetek, hogy jobb legyen? Hogyan valósítható meg a szorongó kötődés gyógyítása?
Az én válaszom:
„Kedves Csenge! A kötődést alapvetően a gyerekkori élmények, tapasztalatok határozzák meg. A helyzetekkel való megküzdési technikáinkat is ebből az időből merítjük. Szóval, hogy megértse, miért is így működik, mi az ami nehézzé, problémássá teszi a kapcsolódást, ahhoz érdemes lenne egy belefogni egy önismereti munkába. Ebben a munkában tudná a viselkedésének, reagálásának a miértjeit megtalálni és újakat kialakítani. ”
2025. febr. 6.
Kedves pszichológusok! Egy 3 éves párkapcsolatban élek, ami elképesztően kimerítő számomra, de nagyon szeretem a páromat. Rendszeresen alkalmaz érzelmi manipulációt, folyton lelkiismeret-furdalást kelt bennem, ha valami nem úgy történik, ahogyan az neki tetszik. Végül eljutott egy olyan szintre, hogy kivizsgáltassa magát klinikai szakpszichológus és pszichiáter által, majd megkapta a nárcisztikus személyiségzavar diagnózist. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan oldható meg a nárcisztikus személyiségzavar kezelése? Gyógyítható egyáltalán? Mennyire lehet javítani a tüneteken?
Az én válaszom:
„Kedves Ildikó! A kérdés igazán, hogy Ön hogyan érzi magát és hogy ez az állapot, ebben a kapcsolatban kielégítő-e Ön számára. A párja személyiségzavara egy állapot, nem betegség és így nem is gyógyítható. Javaslom a saját érzéseit, vágyait vegye figyelembe. Mérlegelje, hogy mennyit ér Önnek ez a kapcsolat, mennyire érzi boldognak magát benne, milyen jövő várhat Önre egy ilyen kapcsolatban. Valójában ilyen kapcsolatra vágyik?”
2025. febr. 6.
A barátnőmet évek óta pánikzavarral kezelik, szed gyógyszert, illetve terápiára is jár. Általában nagyon szépen tudja menedzselni, azonban most egy nehéz időszakon megy keresztül, és sűrűbben jelentkeznek a rohamok. Én a párjaként hogyan tudok neki segíteni pánikroham esetén? Létezik bármilyen figyelemelterelő technika?
Az én válaszom:
„Kedves Ákos! Javasolnám, hogy kérjen konzultációt a barátnője terapeutájától, természetesen a barátnője hozzájárulásával. Egészen biztos, hogy a szakember segítséget nyújthat abban, hogy hogyan tudja támogatni a társát a pánikrohamok esetében. A sűrűbben jelentkező rohamok jelzik, hogy a háttérben meghúzódó problémák feldolgozása nem sikerült eddig még. Mélyítené a kapcsolatukat, ha ezekről a problémákról megpróbálnának beszélgetni. Próbálja elérni, hogy a társa mondja el, hogy mi jelentene neki, ilyen helyzetben segítséget. Javíthat a helyzeten, ha kipróbálnák a párterápiát. Erősítheti a kapcsolatukat, az együttműködést, a másik működésének megismerését. ”
2025. febr. 6.