Épületgépészet · Gázkészülék javítás · Gázvezeték szerelő
Benedek Csenger Detre EV.
Épületgépészet · Gázkészülék javítás · Gázvezeték szerelő
Referenciáim
Értékeléseim
Válaszaim
fűtéskorszerűsítési pályázat 2024 keretein belül kondenzációs kazánt lehet/érdemes egy újabb, hatékonyabb kondenzációs kazánra cserélni? Vagy van valami jobb alternatíva, amivel fűtéskorszerűsítést és energiamegtakarítást lehet elérni a pályázat nyújtotta lehetőségek közül? Szigetelés van, nyílászárók jók.
Az én válaszom:
„Sajnos a pályázatot nem tudom minden beruházásra vágyó embernek ajánlani mert érdemes tudni az előző kazán fogyasztást és ahhoz viszonyítani mert nem biztos hogy kevesebb lesz az éves költségvetés mivel a kondenzációs kazán igenis drága a telepítése beszerelése és magas karbantartási költséggel kell számolni így lehetséges hogy előbb fel kell mérni az aktuális helyzetét és csak utánna elkezdeni a szakemberrel együtt hő termelő berendezést kiválasztani ha szükséges.”
2024. máj. 26.
Vannak olyan villamos vezeték típusok, amik kifejezetten kültéri vagy speciális környezeti körülmények között történő telepítésre vannak kifejlesztve, például kültérre vagy vizes helységekbe? És ha igen, ezeket használják lakossági körben is vagy inkább csak ipari körülmények közt?
Az én válaszom:
„Kedves Jószaki Kérdező! Földkábel a lakossági kábelek legerősebbike viszont ott már a szerelés technológia betartása mellett még vannak trükkök,hogy hogyan lehet például megcsinálni egy öntöző rendszer mellett a villamos rendszert is a földben azaz védőgyantászsugorszoknyával és a kötéseket kiönteni műgyantával légmentesen. Csenger”
2024. jan. 31.
Sziasztok. A telken van egy kis faházam, de egyelőre nincs ott áram, csak az utcán. Be szeretném köttetni a házba is az áramot, de aggódok a fokozott tűzveszélyesség miatt. Találok itt köztetek olyant, akinek van tapasztalata villanyszereléssel faházban? Mire kell kifejezetten odafigyelni, miben más, mint egy tégla épület esetén? Vagy felesleges ezen aggódnom, és bármelyik villanyszerelő ért ehhez?
Az én válaszom:
„Kedves Kinga! A legutóbbi faháznál is elmondtam az ügyfélnek és most is elmondom hogy ahol nem divat faházat építeni ott a szakemberek a faházhoz tartozó eredeti szabványos szerelést sem fogják megoldani azaz Ív figyelő relé használata,életvédelmi relé használata,páncél cső és falonkívüli szerelés horganydobozokkal védővezetővel ellátva és rákötve. Ha nem faház hanem könnyűszerkezetes gipszkarton belső felületű "faház" akkor ott hasonló a megoldás de már be tudjuk süllyeszteni a szerelvényeket és a beton alapban kell szerelni onnan felhozni a dugaljakat kapcsolókat,sajnos sokan ketté marják vízszintesen a pallókat akár többször is ugyan azon a helyen így kockáztatva azt hogy befertőzödik a fa vagy inkább a rosszabb hogy veszít az eredeti tartó anyagmennyiségéből a szerkezet ami soha nem vezet megfelelő megoldáshoz hosszútávon. Ha nem a mért oldalt hanem a méretlen oldalt kellene szereleni akkor is érdemes eltérni a szigorúbb szabvány felé és nem vacak műanyagot használni hanem acél fogysztásmérő szekrényt mivel ez faház, így gondoskodni kell itt is a megfelelő védővezetőről. Csenger”
2024. febr. 3.
8 éves a gázbojlerom, de még sosem volt vízkőtelenítve. Én eddig azt hittem, ezeket nem is lehet. De most azt hallottam, egy szerelőtől, hogy lehetséges, csak elég macerás, ő nem is vállal ilyesmit. Szóval, akkor most mit tegyek? Mennyire szükséges a vízkőtelenítés, és milyen rizikója van egy ilyen korú gázbojler esetén?
Az én válaszom:
„Kedves Csenge! Ha termeli a hőt azaz meleget még a fogyasztással párhuzamosan gazdaságosan tud készíteni a bojler addig nem érdemes hibára gyanakodni viszont ha sok gáz fogy és igencsak langyos vagy hideg a víz amit kiad a tároló akkor már biztos hogy a tisztítás esedékes. Aki a hőtermelőjének "jó gazdája" szokott megrendelni larbantartást vagy ő maga végzi el mivel ez a vízkeménység és a biztonságos működés végett nem elhanyagolható kivéve ha otthon már bevankészítve egy csere darab amire bármikor átszerelhető mivel ma már az is megtapasztalható hogy a fogyasztók felhasználásai alapján már nem érdemes minden készüléket 10-15évre tartani hanem az olcsóságuk végett 3-5 évente cserélni. Csenger”
2024. jan. 31.
Érdemes-e olyan 80-100 nm-es családi házat tervezni, amiben nincs gázfűtés csak klíma? Képes a klíma kifűteni egy ekkora házat? Megéri? Milyen költséggel kell számoljak vajon?
Az én válaszom:
„Kedves Csenge! Érdemes kisebb energia felhasználásra törekedni de sajnos nem minden áron itt érdemes megemlítenem, hogy létezik olyan klíma ami vírusokat és baktériumokat is kiszűri 99,9%ban viszont a kültéri egységet nem érdemes osztva használni azaz egy kültéri nagy gép és sok beltéri mert ha kiáll hibára a kültéri akkor megtörténhet az hogy egyik beltéri se fog hőenergiát közölni beltérben. Azt ajánlom hogy legyen vagy fatüzelés vagy faelgázosítókazán beépítve szünetmentes táppal mert így nem lesztek télen végtelenek áram szünet esetén és a klímák helyett akár levegő víz hőszivattyúban is gondolkodhattok mert a komfort érzetet nagyban segíti ráadásul ha közelben van szomszéd akkor a hangra nagyon érdemes oda figyelni nehogy per legyen a vége...a másik a klímának téli fűtésnél van megfagyható kondenzvize amit elkell vezetni mert különben lejegesíti erősen a járdát vagy saját magát. Érdemes 1 kültéri 1 beltéri szerelést alkalmazni mivel így kiszürhetőek a nagyobb leállások későbbi meghibásodásra mivel képes a rendszer több géppel működni amikor 1-2 gép kiesik a fűtésből/hűtésből. Ha vidéken lesz az ingatlan a feszültségek 230V legyen rendben mert van olyan település ahol túlfeszültség vagy feszültség esés van folyamatosan vagy részlegesen jelen így a klíma berendezés károsodhat mivel nem a megfelelő feszültségen üzemel. Biztosítást is érdemes a gépekre kötni a házzal együtt mert rengeteg meghibásodás van évről évre viharkár végett és ezek egyre csak nőttek az ilyen hiba bejelentések. Összegezve érdemes jól szigetelt házat levegő tisztítós klímával szerelni tartalék fűtéssel ami akár 8 órán át képes melegvizet készíteni és fűteni így bebiztosítani az épületet és a benne élőket a változó éghajlatra vagy a szolgáltatón kívülállóhibák miatti áramkimaradások végett. Csenger”
2024. jan. 31.
Hogyan lehet hatékonyan és biztonságosan átszerelni egy panel lakás villanyvezetékeit, a lehető legkisebb kosszal? És mennyi idő egy ilyen projekt? (1 + 2 fél szoba)
Az én válaszom:
„Kedves Barnabás! Ilyen karakterisztikájú épületeknél van rombolás falát törés mint "Kosz" De ezeket le lehet minimalizálni egy falon kívüli szerelés technológiával ahol a kapcsolók dugaszolóaljzatok is falon kívül van akár a speciális kábelcsatornában akár külön kábel csatornával,érdemes ilyen szerelésnél az esztétika miatt és az eladhatóság végett süllyesztett szerelés technológiát választani,de "az ügyfélnek mindig igaza van ízlés dolgában". Csenger”
2024. jan. 31.