Villámvédelem kiépítése - szükséges családi házon?

Szepes Ferenc kérdése:

Eddig panelban laktunk, ahol az épületen volt villámvédelem. Most költöztünk át családi házba és nem tudom, hogy indokolt lenne-e ide is a villámvédelem kiépítése. Ez teljesen a ház elhelyezkedésétől függ, vagy van erre valami szabályzat is?

23 nappal ezelőtt

Nincs időd böngészni?

Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!

Szakemberek válaszai

5.0
1 válasz

Remélem jól értem, egy már meglévő épületbe fognak költözni. Én úgy gondolom (kb. 10 év tűzvédelmis múlttal), hogy ha eddig nem volt az épületen villámvédelmi megoldás, akkor ezútán sem fog kelleni. Az 54/2014.(XII.5.) BM rendelettel kiadott Országos tűzvédelmi szabályzat 144.§ írja le, hol NEM KÖTELEZŐ villámvédelmi megoldást alkalmazni. Sok családi ház, társas ház kivétel. Ha mégis biztosra akar menni, akkor készítetthet a villámhárító rendszer szükségességét meghatározó kockázatértékelést (már csak így elfogadott a villámhárító telepítése). De érdemes figyelembe venni, hogy egy villámhárító növelheti is a villámcsapás valószínűségét egy épület esetében. Villámcsapásnál pedig nem csak a villám hőenergiája, ami gondot okozhat, hanem a keltett igen erős elektromágneses tér, ami az elektromos eszközöket tönkre teheti. Ezért fontos, hogy úgynevezett belső villámvédelmi megoldás is legyen a héjazaton lévő villámhárító mellett... és csak pörögnek a 100ezrek... Egyébként talán fontosabb téma az, hogy az eladónak kötelessége megcsináltatni eladás előtt az ingatlan villamos biztonsági felülvizsgálatát. Feltétlenül kérje ezt az eladótól, ha meg nem kötött szerződést!!! Persze, ha az elektromos hálózatot átalakítják, felújítják, vagy bővítik, akkor érdemes a kivitelezés legvégét ezzel zárni. Ezzel lehet meggyőződni arról, hogy az épülete elektromos hálózata 1. Nem fog tüzet okozni túlterhelés miatt, 2. Áraműtéses esetén a szükséges védelmi megoldások jól fognak működni. Bízom benne, hogy teljes és érthető választ tudtam adni.

23 nappal ezelőtt
1 válasz

A használatbavételt követően a lakóépületek villamos berendezésén legalább 6 évenként kötelező a villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzése. A periodikus felülvizsgálat mellett a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálatot kell végezni bérbeadáskor, illetve tulajdonosváltáskor is.

23 nappal ezelőtt

Profi szakemberre bíznád a munkát?

Keresd meg a hozzád legközelebb lévő minősített szakembert és kérj árajánlatot 2 perc alatt!

Tovább a jószakira!
1 válasz

Üdvözlöm! Tudomásom szerint ha jól emlékszem az OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet alapján nem kötelező. Azonban érdemes megfontolni, ha az épület több szintes és közelít a magassága( legmagasabb pontja) a 10 méterhez. Tudomásom szerint 10 méter feletti magasságnál szükséges.

23 nappal ezelőtt
1 válasz

Üdvözlöm! Tűzvédelmi szempontból nem kötelező a családi házak esetében, azonban más körülmények, pl. napelemes rendszer indokoltá teheti. Ennek meghatározása villámvédelmi tervezői hatásör, kockázatértékelés alapján válhat szükségessé. Bízom benne, hogy válaszom al segítettem.

23 nappal ezelőtt
Nincs időd böngészni?

Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!

SZAKI

A közösség ajánlásával