Termőföld csere - milyen mélyen? Milyen földet?
Dávid kérdése:
Termőföld csere során a talajfelszínt milyen mélységig cserélik és mi alapján dől el, hogy milyen földet raknak a terméketlen föld helyére? Illetve ezt idővel meg kell ismételni, vagy egyszeri folyamat?
15 nappal ezelőtt
Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!
Szakemberek válaszai
Termőföld csere vastagságát az határozza meg ,hogy utána mit szeretne telepíteni/ültetni! Ugyanez vonatkozik a minőségére is.
Jó lenne tudni, hogy ki írta elő a termőföld cseréjét és mi alapján jelentette ki, hogy a jelenlegi talaj az terméketlen. Egy területen a talajlehordás és a talajfeltöltés is mérhetetlen károkat tud okozni, erre csak drasztikus esetben van szükség. Egy nagyobb, mondjuk akár ipari területen történő építkezés előtt előírják adott terület lehumuszolását, majd a saját termőréteg visszatöltését, de ez sem jó igazán, a talajélet, fák felszívózónája, stb-stb ilyenkor is helyrehozhatatlanul sérülhet. El kellene felejteni ezeket a károkozásokat. Minden föld javítható és nem véletlenül az adott helyszínen kialakult talaj az oda a legjobb. Nem lehet egy talajt csak úgy kicserélni, csak javítani... vagy mégjobban elrontani. Teljesen rossz a probléma megközelítése és az ökológiai lábnyom sem női topánka, férfi bakancs méretű ezzel a szemlélettel. Lábujjhegyen járva is csak kárt tudunk csinálni... Talán vázolni tudtam egy kicsit a problémakört, de hajrá, csináljunk csak minél több "szép ződ gyepes" sivatagot! Azt kellene tudni legelőször is, hogy miért kellene a talajt kicserélni, vagyis inkább javítani. Nagyon sokféle modern talajjavító anyag és szisztéma van, de így céltalan a probléma pontos ismerete nélkül bármit is mondani.
Szia Dávid! A mélység attól függ mit akarsz ültetni. Ha zöldséget akkor 30-50 cm. Ha fát akkor elég a kiásott gödröt termőzni és esetleg trágyázni. És elég egyszer, téged az már kiszolgál!
Az elsődleges kérdés miért indokolt a csere! Ha csak füves pihenő kertet szeretne, akkor elég a 20-30 cm vastagság, ha a talaj nagyon szennyezett akkor indokolt a 40-50 cm is! A ma kapható termőföld a beépített ipari létesítményekről kiásott föld! Legtöbbször agyon kezelt föld amit trágyával vagy kezeléssel lehet rendbe hozni! Ez idő és a tetítést követően nem is kell semmit ültetni egy pár hónapig!
Üdvözlöm Dávid ! A legfontosabb kérdés,hogy ki és miért javasolta a földcserét,vagy esetleg önnek vannak kételyei a föld minőségével kapcsolatban ! Természetesen a talajcsere nagyban függ az adott terület korábbi felhasználásától,hiszen egy évekig,évtizedekig felül fertőzött területen,akár 50 cm földcsere sem indokolatlan ! Egyéb esetekben úgy gondolom,elég a 20 cm -es talajcsere,lehetőleg jó minőségű termőfölddel,nem hátrány,ha azt korábban marhatrágyával kezelték ! Nem feltétlenül fontos,mert egyéb műtrágyákkal jól kezelhető a talaj,de nem hátrány,ha szerves trágyával van alapozva ! Amennyiben a talaj jó szerkezetű,abban az esetben nem kell azt cserélni,elég az öntözéssel kimosódott tápanyagokat időközönként szerves trágyával,vagy ciklusonként műtrágyával kezelni ! Nagyon fontos,hogy konyhakert,vagy füves terület előkészítése alá szeretné elvégezni a munkát ! Üdvözlettel : Szécsi Attila eurokert
Szia sok mindentöl fug ha sima fuvesitest akarsz akor eleg 20cm mejen kicserelni de megegyszer el momdom sok mindentöl fug. A masik hogy mijen gyakran kel csrrelni a talajt azis sok mindentöl fug pint peldaul ahol laps a talaj sokat ázik vagy talaj vizes a föld ot elege gxakran kel cserelni mivel hamar tönkre megyen a föld a tul sok viztöl el kezd laposodni a talaj
Szia! Attól függ milyen a területed és mit szeretnél csinálni.Ha pl: törmelékes a placc akkor én törmeléket mind kiszedném! Ha nincs törmelék akkor én 5-10 cm szednék ki! Valamint helyére barna vagy kevert komposztot tennék és meg is rotálnám! De ez csak az én véleményem!
Kerteknél jellemzően elég a felső 15-20cm-t cserélni, vagy ha szeretnénk bokrokat, fákat a későbbiekben, azoknak nagyobb ültetőgödröt ásni és mélyebben cserélni a földet. A teljes felső földréteg cseréje nem minden esetben indokolt, például ha a kert talaja jó minőségű, de építési törmelékkel szennyezett, akkor elég csak a szennyezett területeken eltávolítani a törmelékréteget. Agyagos talajt barnaföldre cserélünk, homokos, porózus talajnál pedig általában feketeföld a javasolt, amivel tudjuk javítani a talaj vízmegtartó képességét. Agyagos talajnál a legtöbb esetben jó megoldás lehet több szikkasztó kiépítése, mely lefelé fordított piramis alakú gödör kialakítását igényli, ahol mindenképp át kell törni az agyagréteg alját, hogy a víz átjuthasson a mélyebben található (kavicsos, sóder szerű) rétegbe. Nagyobb kertnél több helyen is érdemes ezt kialakítani azokon a pontokon, ahol jellemzően megáll a víz. Konyhakert esetén darált fekete föld, barnaföld és marhatrágya keverékét szokták használni, míg füves területnél kihagyható a marhatrágya a keverékből és elég 10-15cm-es mélységben cserélni a felső réteget.
Üdv. Attól függ mire szeretnéd a területet használni. Sok féle jó minőségű termőföld van, különböző árakon.
Díjmentes ajánlatkérés értékelt szakemberektől 2 perc alatt!
A közösség ajánlásával