Kertész · Kertépítés
Katonás László
Kertész · Kertépítés
Referenciáim
Értékeléseim
Válaszaim
Egy rózsakertben mennyi mulcs kell egy négyzetméterre, hogy hatékonyan védje a növényeket a hidegtől? Milyen vastagság az ideális, hogy ne ártson a növények
Az én válaszom:
„Kedves Dávid! A rózsák kevésbé fagyérzékenyek. A mulcsolás kb. 6-8 cm vastagságtól kb. 10cm-ig ideális. Ilyen vastagságú mulcsolás esetén hatékonyan lehet visszaszorítani a gyomokat és a fagy ellen is véd valamennyire. Geotextil alkalmazása egyáltalán nem szükséges!”
2025. jan. 7.
A kertemben agyagos talaj van, ami lassan szárad ki és megtartja a vizet. Milyen típusú öntözőrendszert ajánlanátok ehhez a talajtípushoz, hogy a növények megfelelő mennyiségű vizet kapjanak, de elkerüljem a túlöntözést? Van olyan beállítás vagy technológia, ami különösen hasznos lehet ilyen körülmények között?
Az én válaszom:
„Kedves Gábor! Véleményem szerint itt az öntözés gyakorisága a főbb kérdés. Ezt pedig a terület adottságai és a beültetett növények igényei határozzák meg. Léteznek talajnedvesség érzékelők, de rendkívül ritka az olyan kert, melynek minden területének azonos a benapozottsága, ezért ezek telepítése nem javallott.”
2024. dec. 12.
Nem vagyok biztos benne, hogyan zajlik pontosan a kerti csap téliesítése, de szeretném elkerülni a fagykárokat. Van valamilyen általános szabály, amit érdemes követni? Hőmérséklethez van kötve az elzárás időpontja? Szükséges lehet valamilyen extra szigetelést is alkalmazni?
Az én válaszom:
„Kedves Irma! A kerticsap elzárásának lassan ideje van. Celszerű még a tartós fagyok beálltáig elvegezni, mert a csap könnyen szétfagyhat. Az elzarás folyamata az, hogy először a csap betáp ágát elzárjuk, majd a csapot kinyitjuk, így a víz visszafelé ki tud ürülni a rendszerből. Ennek feltétele az is, hogy a rendszerben olyan elzáróelem, pl. ún. fagycsap legyen beépítve, amely ezt lehetővé teszi. Remélem segíthettem! ”
2024. dec. 5.
Sziasztok, gyep gyomirtására van olyan tippetek, ami nem károsítja a gyepet és hosszútávú megoldást nyújt?
Az én válaszom:
„A gyomosás visszaszorításának kulcsa az egeszséges, összefüggő, tömött gyep. Ha a terület tarackos, akkor a jelenlegi gyep sérülése nélkül nem lehet tőle megszabadulni.”
2024. nov. 25.
Szerintetek permetezni inkább reggel vagy este érdemes? Hallottam már mindkettőt, de nem tudom, mi a jobb megoldás.
Az én válaszom:
„Ez attól függ, hogy mit, mikor. Minden szernek megvannak a maga veszélyei. A felhasznalás mikéntje, hogyanja benne van az engedélyokiratban, amit el kell olvasni. Amugy tavasszal, nyáron, amikor a beporzók -leginkább a méhek vedelme miatt- aktivak, akkor inkább este napnyugta előtt 1 órával lehet kezdeni.”
2024. okt. 4.
Az esővízgyűjtő rendszerünkben időnként kellemetlen szag érezhető, pedig az esővíz elvezetés megfelelően van kialakítva. Mi lehet az oka ennek, és mit tehetnék, hogy a gyűjtött víz tiszta és szagtalan maradjon?
Az én válaszom:
„Kedves Richárd! A kellemetlen szaghatást valamilyen, a tartályba jutó szerves anyag bomlása/rothadása okozhatja. A konkrét rendszer ismerete nélkül a megoldás szűrő, akár többlépcsős szűrő alkakmazása, beépítése lehet, mely megakadályozza a nemkívánatos dolgok tartályba történő bejutását. ”
2025. jan. 14.
Nagyon szeretem a gránátalmát, ezért próbáltam gránátalma bokor nevelését a kertben, de sajnos nem sikerült. Szabadföldbe ültettem, mert nincs fóliasátorom, de a bokor nem fejlődött rendesen, és a tél is tönkretette. Lehet, hogy a magyar éghajlat nem alkalmas rá, vagy én hibáztam valamit?
Az én válaszom:
„Kedves Irma! A gránátalma a kert egy védettebb részén kicsit nagyobb odafigyeléssel, téli védelemmel, azaz a tő takarasával, esetleg épített fagyvedelemmel tartható. Fagyzugosabb helyeken azonban már kicsit problémásabb. Talajra kevesbé érzékeny, de mint minden növény, ez is a lazább szerkezetű, tápanyagban gazdag talaj esetén fejlődik jobban.”
2025. jan. 7.
Van néhány mediterrán növényem, mint a leander és citromfa, amiket most először teleltetek. Egy fűtetlen garázsban tudnám őket tárolni, de nem tudom, elég meleg-e nekik, vagy kell még valami védelem. Hogyan öntözzem őket, hogyan kéne metszeni, mielőtt berakom ezeket a garázsba? Hogyan zajlik a fagyérzékeny növények teleltetése?
Az én válaszom:
„Kedves Kinga! A leander -5 fokig bírja, a cirtomfa a fagyokat egyaltalán nem bírja. Ideális hely számukra egy kb. 6-8 fokos világos helység. Melegebb ne nagyon legyen, mert különösen a citromfának nyugalmi időre is szüksége van. Öntözni nagyon minimálisan kell.”
2025. jan. 7.
A gyepünkön megjelent sárga foltokat először gyeptrágyával kezeltük, de semmi sem változott, sőt, mintha még több is lett volna. Ráadásul észrevettük, hogy a kutyánk gyakran azon a területen pisil, ahol a foltok a legsárgábbak. Most azon gondolkodunk, hogy gyep felülvetéssel próbálnánk helyrehozni a problémát, de nem vagyunk biztosak benne, hogy ez elegendő lenne. Vagy csak az újrafüvesítés működhet? Mit javasoltok, hogyan lehetne tartósan megszabadulni a sárga foltoktól?
Az én válaszom:
„Kedves Csenge! A vizeletből kiváló magas nitrogén tartalom okozhatja a fű kiégését. A kiégett területen csak a felülvetés jöhet szóba. Ám mielőtt területet felülvetnék előtte mindenkeppen javasolt a talaj kezelése, hogy a fáradozásnak pozitív eredménye legyen. ”
2024. nov. 28.
Elmentünk nyaralni, az öntöző bekrepált, a fű kiégett. Mit tehetek ilyen esetben? Helyrehozható a kiégett fű? Segítsetek!
Az én válaszom:
„Sok-sok víz segíthet rajta, de valószínűleg nehéz lesz visszahozni. Nagyban függ a kiegés mértékétől.”
2024. aug. 8.