Földmunka
5 nappal ezelőtt volt itt.
Kiszállok Budapest - XII. kerület teljes területén
Kubina Attila
Földmunka
Referenciáim
Értékeléseim
Válaszaim
Mit jelent a szikes talaj? Több helyen is hallottam, hogy földmunka előtt megkérdezik a talaj minőségét és típusát. Milyen jelentősége van a szikes talajnak a földmunkához kapcsolódóan?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm! 1. Kemény talajszerkezet: A szikes talajban a magas sótartalom és a rossz vízvezető képesség miatt gyakran alakul ki tömör, kemény szerkezet. Ez megnehezíti a talaj lazítását és művelését, mivel a gépek nehezebben hatolnak bele. 2. Ragadósság és csúszósság: Nedves állapotban a szikes talaj ragadóssá válhat, ami megnehezíti a gépek működését. A talaj ráragadhat az ekére, boronára vagy más eszközökre, és csúszós lehet a gépek kerekei alatt. 3. Száraz állapotban tömörödés: Száraz állapotában a szikes talaj kőkeményre szárad, ami megint csak komoly nehézséget jelenthet a gépek számára.”
2025. jan. 22.
Zártkerti telken történő tereprendezés szabályai érdekelnének. A telek hátulja elég gödrös, egyenetlen, nem esztétikus és egyáltalán nem is praktikus, mert semmit se tudunk vele jelen állapotában kezdeni. Azért kérdezem, mert hallottam olyanról, hogy feljelentettek valakit, mert azt feltételezték, hogy szemetet ás el a kertjében, amikor csak egyengették a talajt a saját területükön. Az érdekelne, hogy ennek nekiállhatunk-e mi, vagy vannak olyan szabályzatok, amik ezt tiltják?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm! Szerintem fotókkal dokumentálva nem lehet gond.”
2025. jan. 17.
A kert, ahol tereprendezés kéne, egy szűk belső kert. A talaj borzalmas minőségű, régi fagyökerekkel van tele és eddig két labda méretű követ ástunk ki. Kézzel nem tudtuk folytatni, biztosan gépi munka kell az elrendezéséhez. A baj viszont az, hogy a kert nagyon szűkös, több, egymáshoz közel álló épület (csirkeól, régi istálló stb.) akadályozza, hogy egy munkagép bejusson és elvégezze a feladatot. Még nem láttam olyan munkagépet, ami néhol 1 nm helyen el tudna navigálni. Van valami megoldás ilyen esetben, vagy bele kell törődnöm a kézi megmunkálásba?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm! Nekem kisméretű gépeim vannak amiket meg tud nézni adatlapomon. ”
2025. jan. 17.
Faháznak milyen alap kell, és milyen mélységű kiásás szükséges egy ilyen könnyebb szerkezetű épülethez (az alap kb 10 nm)? Szükség van-e külön rétegekre, például kavicsra vagy tömörítésre, hogy tartós legyen az alap? Tud valaki ebben tanácsot adni?
Az én válaszom:
„Egy 10 négyzetméteres, könnyűszerkezetes faház alapozása nem túl bonyolult, de fontos a tartósság érdekében megfelelő alapot készíteni. Az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni: 1. Alapozás mélysége Az alapozás mélysége attól függ, hogy milyen talajra építkezik. Magyarországon általában 80-100 cm mélységű alapot kell ásni, hogy elkerülje a fagyási problémákat (fagyhatár alatt kell lennie). Könnyebb szerkezetnél viszont, ha a talaj stabil és nem fagyérzékeny (pl. homokos talaj), elegendő lehet egy 30-50 cm mély alap is. 2. Alapozási típusok Könnyűszerkezetes épületeknél többféle alapozási módszer jöhet szóba: • Betonalap (sávalap vagy lemezalap): • Sávelap: A faház falai alatt 30-40 cm széles és 30-50 cm mély betoncsíkot készítenek. • Lemezalap: Az egész épület alapterületén egy összefüggő betonlapot öntenek, ami egyenletes teherelosztást biztosít. • Punktalap: Oszlopok alatt készítenek különálló betonpontokat. Ez a legegyszerűbb megoldás, ha például a faházat cölöpökre vagy gerendákra helyezik. 3. Rétegek szükségessége A tartósság érdekében rétegeket kell kialakítani: • Tömörített kavicságy: 10-15 cm vastagságban javasolt. Ez segít elvezetni a vizet és megakadályozza a talajmozgást. A kavicsot jól le kell tömöríteni, akár tömörítő géppel. • Betonréteg: A kavicsra öntött 10-15 cm vastagságú vasalt betonréteg biztosítja a stabilitást. Kisebb építményeknél elég lehet a nem vasalt beton is. • Geotextília (opcionális): A kavics alá geotextíliát lehet helyezni, hogy a talaj ne keveredjen össze a kavicsréteggel. 4. Vízelvezetés és szigetelés • Az alap köré érdemes vízelvezető rendszert kialakítani, például dréncsövekkel, hogy megakadályozza a víz felgyülemlését. • Az alap tetejére vízszigetelést kell helyezni (pl. bitumenes lemez), hogy a fa ne érintkezzen közvetlenül nedves felülettel. 5. További tanácsok • Ha a faházat lábakra helyezik, a lábak alá mindenképp szükség van beton- vagy zsalukő alapokra, hogy elkerüljék a megsüllyedést. • A pontos tervezéshez érdemes statikust vagy egy tapasztalt kőművest is bevonni, különösen, ha a talajviszonyok nem egyértelműek. Összefoglalva: Egy könnyűszerkezetes, 10 m²-es faházhoz elég lehet egy 30-50 cm mély sávelap vagy punktalap kavicsággyal és betonréteggel. Az alap megfelelő tömörítése és vízszigetelése kulcsfontosságú a tartósság érdekében. Ha bizonytalan vagy a talaj minőségében, érdemes szakemberrel konzultálni!”
2025. jan. 17.