Fogadok munkát
Kocsis János
Kocsis János

Épületgépészet

3
Megbízás

19 nappal ezelőtt volt itt.

Kiszállok Dorog teljes területén

Kocsis János

Épületgépészet

Épületgépészeti tervezéssel foglalkozom családi házaktól kezdve ipari létesítményekig, engedélyezési tervektől a megvalósulási tervekig bezáróan.
Mutass többet

Értékeléseim

Ajánlatkérő
Épületgépészet · Pontos,korrekten határidőre elvégezte ,a megadott feladatot.
Tartozz Te is az értékelőim közé! Most kérj tőlem ajánlatot.

Válaszaim

Egy 120 négyzetméteres családi ház építésének közepén vagyunk és szeretnénk egy kicsit jobban megérteni a fűtési lehetőségeinket. A házban 4 szoba, egy nappali, egy konyha és két fürdőszoba van. Ha radiátor és padlófűtés bekötése is tervben van, melyik helyiségbe melyik fűtési módot érdemes választani?

Az én válaszom:

„Kedves Csenge! A kérdése teljesen érthető dillemákat feszeget! Mint ahogy többen is leírták Önnek ez a kérdés elég összetett, mely során a komfort érzetet, a beruházási költségeket és a bővíthetőséget is figyelembe kell venni a hosszútávú céljaik mellett. Én alapvetően ketté választanám a fűtési rendszert, hőtermelésre és hőleadásra. Az tény, hogy bármely hőleadó rendszert is választjuk, mindenképp egy alacsony fűtővíz hőmérsékletre válasszuk ki, mivel így az üzemeltetési költségeinket tudjuk minimalizálni. Komfort érzet szempontjából a legoptimálisabb a padlófűtés és a mennyezethűtés. Vannak akik szeretik a radiátor magasabb hőmérsékletét, amivel gyorsabban fel lehet fűteni a lakást, vagy "lehet rá sapkát, kabátot tenni száradni". A lakásokat ki lehet fűteni csak padlófűtés alkalmazásával is manapság. A radiátorokat manapság már nem szeretnék látni, vagy belsőépítészetileg nem szeretik. A rendszereket persze lehet kombinálni is, de azokat szabályzásában kell megfelelően kialakítani, ami többlet költséget eredményez. Mindkét rendszer esetében lehet hőszivattyús és kondenzációs gázkazános hőtermelő is, de fontos, hogy a belső rendszert alacsony hőmérsékletre méretezzük. A hőszivattyú esetében magasabb a beruházási költség, mint a gázkazán esetében, viszont az üzemeltetési költsége kisebb. Ha van rá keret, akkkor a hőszivattyút javaslom, ha most esetleg nincs akkor a gázkazánt. A rendszereket a hőközpontban ki lehet úgy alakítani, hogy a későbbiekben hőszivattyút is lehessen csatlakoztatni a rendszerre, illetve napelemes rendszerekkel is lehet kombinálni őket (ez függ a hőszivattyú típusától is).”

2025. jan. 3.

Mitől függ egy ház energetikai besorolása, és ez milyen hatással van például a fenntartási költségekre vagy az ingatlan értékére? Milyen tényezők számítanak a besorolás meghatározásakor? Milyen paramétereket vizsgálnak és vesznek figyelembe a tanúsítvány kiállításakor?

Az én válaszom:

„Kedves Richárd! Az épületek energetikai besorolása több tényezőtől függ. Első sorban a szerkezeteknek kell megfelelniük az érvényben lévő rendeletnek. Minél jobb szerkezeteket alakítunk ki, annál kevesebb lesz az épület hővesztesége, így annál kevesebb lesz az energia felhasználása is. Másodsorban, minél jobb gépészeti rendszert teszünk az épületbe, úgy egyre jobb lesz az energetikai besorolása is az épületnek. Könnyen előfordulhat, hogy egy jó szigetelésű ház esetében (ahol legalább minden érték megfelel a meghatározott értékeknek) egy rossz gépészettel (mondjuk elektromos fűtés) az energetikai besorolást le tudjuk rontani. Ezen kívül azért még van egy-két dolog amire oda kell figyelni a tervezés során, de ez a kettő a legfontosabb. Üdv.: János”

2024. dec. 14.

Érdeklődnék, hogy mennyi a normális nyomás a vezetékes gáz esetében? Az utóbbi időben úgy tűnik, hogy a gáztűzhely lángja gyengébb, és nem tudom, hogy ez a gáznyomás miatt van-e.

Az én válaszom:

„Kedves Katalin! ~25mbar a gáznyomás a fogyasztói hálózaton.”

2024. okt. 24.

Daikin klíma elromlott, nem fúj meleget, van egy gázkazán is, de régi és ki van kötve. Kérdésem, hogy melyik éri meg jobban hosszútávon, a daikin klímát megjavíttatni és azzal fűteni, vagy a kazánt javítassam, vagy cseréljem le inkább?

Az én válaszom:

„Kedves Zoltán! Energiafogyasztás szempontjából a klíma kedvezőbb, mint a gázkazán, viszont komfortérzet szempontjából a gázkazános fűtés (amihez minden bizonnyal radiátorok, vagy padlófűtés csatlakozik) jobb. Nincs huzathatás, nincs hang. Üdv.: János”

2024. máj. 30.

Ajánljátok a központi fűtés szerelést falon kívül műanyag csővel kivitelezve vagy jobb ilyen esetben a rézcsövet választani? És ha lehet műanyag, akkor milyen technikával, ragasztás, roppantás vagy az olvasztás a legjobb?

Az én válaszom:

„Kedves Ferenc! Épületen belül, falon kívül, nem szerencsés műanyag csővel dolgozni, mert egyszerűen pocsék lesz a kivitelezése. Én és a kivitelezők is nagyon szeretik a szélacél csővel való rendszerek kialakítását. Gyorsan és megbízhatóan lehet vele szerelni, valamint véleményem szerint még szebb is mint egy rézcsöves szerelés.”

2024. márc. 1.

Új házat építünk hagyományos porotherm téglából, és a szigetelés kérdésénél tartunk. Tudnátok tanácsot adni, hogy milyen vastag legyen a hőszigetelés a falakon? Szeretnénk energiatakarékos megoldást, ami hosszú távon is megtérül. Érdemes esetleg vastagabb szigetelést választani, vagy van egy optimális vastagság, amit ajánlotok?

Az én válaszom:

„Kedves Imola! Épületgépész tervezőként azt tudom Önnek tanácsolni mindenek előtt, hogy nézze meg az előzetes energetikai számítást. Mivel az energetikai számítás része kellett hogy legyen az építési engedélyének, így abban minden bizonnyal meg van határozva, hogy a tervezője milyen hőszigetelő anyagokkal határozta meg az épület energetikai paramétereit. Azokat az értékeket, anyagokat minimum be kell tartani, hogy a későbbiekben a használatba vételi engedély megkapját (ahhoz kell majd egy hiteles energetikai tanúsítvány)”

2024. nov. 12.

Le tudom cserélni a csöveket és a radiátorokat egy régi fűtési rendszernél úgy, hogy ne kelljen kicserélni a kazánt? Egy 1970-es években épült házat tervezek megvenni, aminél két kazán is van, egy régebbi gázkazán és egy fatüzelésű kazán. A problémám az, hogy a vastag csövek a falakon kívül mennek és régiek a radiátorok, ezeket szeretném a falban elvezetni és lecserélni a radiátorokat úgy, hogy lehetőleg ne kelljen a kazánt is lecserélni most. Meg lehet ezt tenni úgy, hogy később ha gondoljuk, akkor a kazánt is le tudjuk cserélni egy következő lépésben? Körülbelül mekkora kivitelezési költséggel számoljak ha a ház 160 nm és körülbelül 8-10 radiátor van a házban?

Az én válaszom:

„A teljes fűtési rendszert le lehet cserélni. Ha teljes felújítást tervez a házban (festés, burkolat, faljavítás..) akkor a csöveket be lehet rakni a falba, ellenkező esetben a szénacél csöves szerelést tudom ajánlani préskötésekkel. Mint tervező ilyen munkák esetében készítek egy hőtechnikai számítást aminek megfelelően le lehet méretezni a csővezetéki hálózatot, valamint megfelelő méretű radiátorokat lehet kiválasztani. Természetesen kap még egy fűtési tervet is. Pontos árajánlatot természetesen csak kivitelező tud adni Önnek, viszont a fűtési tervhez szoktam készíteni árazott és árazatlan költségvetés kiírást is, ahol láthatja milyen tételekből épüle fel a rendszer, valamint, hogy nagyságrendileg milyen költséggel kell kalkulálnia.”

2024. nov. 7.

Egyik olvasónk kérdezte: Kis alapterületű (nettó 32 m2) családi ház esetén gázkazán vagy hőszivattyú kiépítése célszerű? Teljes felújítás előtt állunk, padlófűtést tervezünk és a meleg víz ellátást is biztosítani kell, a gázbekötés már megvan.

Az én válaszom:

„Amennyiben van rá keret, mindenképp a hőszivattyút célszerű letelepíteni. Üzemeltetési költségben kedvezőbb, mint a gázkazán, továbbá, ha olyan hőszivattyút választ ami képes kommunikálni napelemes rendszerre, a költségeik tovább csökkenthetőek.”

2024. júl. 1.

Milyen tapasztalatotok van a konvekciós hősugárzókról? Érdemes venni egyet fűtéskiegészítésként, vagy leeszi a gatyámat is? Most mindenhol ezeket reklámozzák, de fogalmam sincs, mennyire lehet velük hatékonyan fűteni. Megéri venni egyet?

Az én válaszom:

„Kedves Kriszta! Mire végigolvastam kérdéseit, rájöttem, hogy Ön egy elektromos üzemű hőleadót szeretne vásárolni. A hőleadóknak alapvetően két nagy csoportja van, az egyik a konvekciós, a másik a sugárzó, viszont egyik sem 100%-ban az. Pl. egy radiátor nagyobb mértékben konvekciós, mint sugárzó, egy elektromos fűtőpanel pedig nagyobb mértékben sugárzó, mint konvekciós. Jelenleg az elektromos fűtési rendszereknek a lehető legnagyobb az üzemeltetési költsége, még akkor is ha valaki úgy gondolkodik, hogy napelemmel kiváltom a fogyasztását (már teljes mértékben átalakult a villamos energia elszámolási rendszer), viszont bekerülési költsége a legkedvezőbb. Arról nem is beszélve, hogy ha csak az elektromos fűtés nézzük, az épületünk energetikai besorolása FF-GG, vagy még rosszabb kategóriába kerül, hiába van építészeti oldalról egy BB besorolású épületünk. Üdv.: János”

2023. nov. 28.

Szakmáim

Épületgépészet megbízás