![Adorján Fanni](https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1157467_112.jpg 112w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1157467_128.jpg 128w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1157467_192.jpg 192w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1157467_256.jpg 256w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1157467_336.jpg 336w, https://storage.googleapis.com/joszaki-profile-photos-v2/1157467_448.jpg 448w)
Pszichológus
Adorján Fanni
Pszichológus
Áraim
Válaszaim
Néhány hónapja nyomott hangulattal küzdök, és elgondolkodtam azon, hogy ideje lenne szakembert felkeresnem. Azonban laikusként nem tudom pontosan, hogy milyen fő különbségek vannak egy pszichiáter és egy pszichológus között. Milyen végzettséggel rendelkeznek? Milyen fő eszközökkel dolgozik az egyik és a másik? Honnan tudhatom, hogy pszichiáter vagy pszichológus lenne jobb számomra?
Az én válaszom:
„Kedves Dávid, Jó olvasni, hogy szakember felkeresésében gondolkozol és hogy szeretnél tájékozódni hozzá. A nyomott hangulatot sok minden okozhatja, de az biztos, hogy van út, hogy újra jól érezhesd magadat. A fő különbség a pszichiáter és a pszichológus között a végzettségükben az, hogy a pszichiáter szakorvos, tehát orvosi egyetemet végzett, majd pszichiátriai szakvizsgát tett, míg a pszichológus pszichológia szakon tanult és ehhez kapcsolódóan végzett el módszerspecifikus képzéseket, esetleg szakképzést, de nem orvos. Az eszközeikben így a legfőbb különbség az, hogy a pszichiáter gyógyszerrel tud ellátni, míg a pszichológus nem. A pszichológus jellemzően verbális terápiás eszközöket alkalmaz, tehát "beszélget" - aminek természetesen megvan a tudományos háttere és a különböző irányzatok által meghatározott módszertana. Azt, hogy honnan tudod, hogy melyik lenne jobb, a probléma súlyossága dönti el elsősorban. Amennyiben ez a nyomott hangulat olyan tüneteket okoz, ami a mindennapi életviteledben akadályoz, tehát nem tudsz eljárni dolgozni, ellátni magadat, esetleg veszélyeztetettség áll fenn (öngyilkossági szándék), mindenképpen javaslom a pszichiáteri vizsgálatot. Hosszú távon súlyos esetekben a kombinált terápia a legcélravezetőbb, tehát a gyógyszeres kezelés mellett/után a terápiás munka pszichológus segítségével. Amennyiben úgy érzed, hogy gyógyszer nélkül is le tudod küzdeni a problémát, szeretnél a mélyére ásni, hogy mitől lehet ez a nyomott hangulat és szeretnél változni, változtatni az életmódodon, gondolkodásodon, akkor a pszichológust ajánlom. Remélem, tudtam segíteni a döntésben :) Adorján Fanni, pszichológus”
2025. febr. 10.
Azzal kapcsolatban szeretnék információt kérni, hogy a pszichológus titoktartás minden helyzetben érvényes, vagy vannak esetek, amikor mégis továbbadhat információt másoknak? Melyek lehetnek azok a helyzetek, amikor mentesül a titoktartás alól?
Az én válaszom:
„Kedves Katalin, Ez egy nagyon fontos kérdés a pszichológus-kliens közti bizalom, biztonságérzet szempontjából. Két esetben "mentesül" a pszichológus a titoktartás alól - ha ön- vagy közveszélyeztetés gyanúja áll fenn, tehát ha a kliens saját magát vagy mást veszélyeztetne a viselkedésével (pl önsértés vagy bántalmazás). Természeten erre is megvannak a protokollok, hogy ilyenkor mennyi és milyen információt adhat ki és kinek a pszichológus. Remélem, tudtam segíteni a válaszommal. Kellemes napot kívánva, Adorján Fanni”
2025. febr. 10.