Kertész · Kertépítés
5 nappal ezelőtt volt itt.
Kiszállok Budapest - XVIII. kerület teljes területén
Zsuponyó Zsolt
Kertész · Kertépítés
Referenciáim
Értékeléseim
Válaszaim
Ősszel ültettünk pár gyümölcsfát. Hogy tudom őket megóvni a fagytól? Félek, hogy olyan kicsik, hogy elfagynak a télen. Láttam, hogy egyes díszcserjéket "becsomagoltak" valami nylonszerű anyaggal, az jó lehet nekem is erre a célra? És mi az pontosan, hol szerezzem be?
Az én válaszom:
„Az oltási pont (az alany (gyökérzet) és a nemes (az alanyra ráoltott növény) találkozása) felett kb. 10 cm magasságig érdemes mulcsozni kúp formában. A fóliázást én nem javaslom, ha már legalább 3 éves a fa és szabályosan lett ültetve. Ha mégis fóliáz, gondoskodni kell a megfelelő szellőzésről. Továbbá a fólia alatt melegebb a levegő; az esetlegesen a fán áttelelő kórokozók így nem pusztulnak el. Ha nincs fóliázva, a tartós fagy elpusztítja a kártevőket.”
2023. dec. 19.
nézegettem a füvesítés árakat, és azt látom, hogy a gyepszőnyeg ára jóval magasabb, mint a fűmagos füvesítés. El lehet érni a megfelelő fűmagkeverékkel is olyan szép zöld pázsitot, mint a gyepszőnyeg fektetéssel, vagy ne is álmodjak róla, hogy az valaha olyan dús lesz mint a gyepszőnyeg?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm! Egyetértek az előttem véleményt adó kollégával. Sok előzetes munka van egy vetett fűvel, de véleményem szerint elérhető a teljes fedettség is. De ehhez megszállottnak kell lenni. Egy jó minőségű (pl. ICL fűmag Toscana (mediterrán jellegű) 10 kg) fűmag ára 50.000 Ft körüli; ez 250-300 m2-re elegendő. Az előkészítő munka az, ami hosszadalmas és ez is pénzbe kerül. Ha a talaj erősen szennyezett gyommagokkal, akkor az előkészítő munkához hozzátartozik, hogy (ha a talajt nem kell cserélni), naponta öntözni kell az egész füvesítendő területet, hogy a gyommagok kikeljenek. Ez kb. egy-két hét; utána glifozát hatóanyagú, totális gyomirtóval kell lepermetezni a kikelt gyomnövényeket. Permetezést követően meg kell várni, amíg gyökérszintig elpusztulnak a gyomok; akkor azokat ki kell szedni. Én ezt a folyamatot legalább két-három alkalommal szoktam ismételni fűmagvetés előtt. Tehát gyomok permetezést követő kikelése két hét; amíg elszárad kb. három hét, ez összesen öt hét és ezt két-három alkalommal ismételve kb. 15 héttel lehet számolni, mielőtt elkezdenénk a fűmagvetést. Ha kertész csinálja, minden alkalommal ki kell fizetni a munkadíját, illetve a permetezőszer árát is. Fűmagvetést követően pedig kelesztő öntözést alkalmazása szükséges (pl. naponta három-négy alkalommal kell mennie az automata öntözőrendszernek -amennyiben van), hogy állandóan nedvesen maradjon a talaj. A kikelt fű használható: - Könnyített gyephasználat: 5-6. hét után - Teljes fedettség: 8. hét után A fűmagvetéstől a nyolcadik hétig két-három naponta, de minimum hetente szükséges gyomlálni.”
2023. szept. 13.
Milyen sűrűn szokás gyepszellőztetést csinálni? Ha egy-két év kimarad, az okés lehet, vagy figyeljünk erre jobban oda?
Az én válaszom:
„Az előttem hozzászólókhoz hasonlóan kétszer szoktam a kertekben gyepszellőztetni. Ősszel csak a rugós/kaparós hengerrel szedem ki az elfilcesedett növényi részeket. Tavasszal a késős hengert használom; ilyenkor a kések behatolnak a talajba és elvágják a fű gyökereit is. Az elvágott gyökérzetnél a sebképződés miatt feltolulnak a hormonok, ezzel elősegítik a gyökérzet dúsulását. Ha dúsabb a gyökérzet, több tápanyagot tud felvenni a talajból, ezért a talaj feletti növények részek is dúsabbak lesznek. Néhány megrendelő kérésére ősszel is a késes hengerrel gyepszellőztetek, viszont szerintem (szubjektív vélemény) ilyenkor nincs értelme, mert a növény fejlődéséhez szükséges három fő tényezőből (fény, víz, meleg) legalább az egyik (legalább 10 °C fok) meleg hiányzik. ”
2023. nov. 23.
Arra gondoltam, hogy jövőre végre igazi, szép pázsitom lesz. :)) Tavasszal újra fogok füvesíteni, és szeretnék vakondhálót is lerakatni. Az a kérdésem, hogy érdemes a vakondháló telepítését most ősszel megcsináltatni, vagy ráér majd tavasszal, kifejezetten a füvesítés előtt?
Az én válaszom:
„Kedves Kriszta! Amennyiben a tavaszi füvesítést szakemberre bízza, felesleges most ősszel a vakondháló lerakatása (kétszeri kiszállás, plusz pénz); elegendő a füvesítés megkezdése előtt. Gyepszőnyeg lesz vagy vetett fű? A gyepszőnyeg ára elsőre talán drágának tűnik, de a vetett fűmaggal - összeadva az ezzel járó munkákat - is elérhető az az összeg, amennyibe a gyepszőnyeg kerül. További szép napot, Zsuponyó Zsolt”
2023. okt. 2.
Öntözőrendszer téliesítése mit foglal magába pontosan, és mi ennek a reális díja? Lehet, hogy én is meg tudom csinálni, vagy feltétlen hívjak hozzá majd szakit?
Az én válaszom:
„Kedves Kinga! Az öntözőrendszer téliesítése abban áll, hogy az első fagyok előtt (október vége-november eleje) az öntözési körökből egyesével, egy kompresszor segítségével kinyomjuk a vizet (levegőt pumpálunk az öntözési körökbe). Ehhez szükség van egy nagyobb teljesítményű, tartályos kompresszorra (230V) és a megfelelő szerelvényekre, amivel az Ön öntözőrendszerére rácsatlakozik a kompresszor. Bízza inkább szakemberre, mert minden öntözőrendszernél más és más a kompresszor csatlakozási pont kialakítása. Budapest területén 10-15e Ft kiszállással vállalom (Azért a -tól -ig összeg, mert távolságfüggő; Dél-Pesten pl. 10e). További szép napot, Zsuponyó Zsolt +36302721645 ”
2023. szept. 17.
Gyümölcsfa metszés árak érdekelnének. Van 1 nagy ( szerintem 5 méter magas lehet) és 3 kisebb (3 méter körüli) diófánk a teleken. A nagypapámtól azt hallottam, hogy a diót augusztus végén, szeptember elején kell metszeni, ezért szeretnék érdeklődni a diófa metszés árakról. Mivel kalkuláljak, ha ezt a 4 fát szeretném rendbe tetetni? És tényleg most jó metszeni őket?
Az én válaszom:
„Kedves Zsófia! A diófát valóban ilyenkor célszerű "metszeni", bár a diónál nem szükséges. Ha koronaalakításról van szó, az ár attól is függ, mennyi ágat szeretne levágatni. Én személy szerint a múlt héten egy megrendelő kérésére levágtam tőből két combvastagságú ágat, mert átnyúl a szomszédba. A vágás maga nem annyira időigényes, viszont a talajszinten, a már levágott ágak darabolása, kihordása (zöldhulladék elszállításnál utánfutóra rakása) igen. Ez a két ág a darabolást követően 2,5 m3 zöldhulladékot eredményezett még úgy is, hogy a 3-4 cm-től vastagabb ágakat a helyszínen hagytam tüzelőnek. Ezeket a vastagabb darabokat a saját fűrészbakon feldaraboltam és behordtam a megrendelő fészerébe. Az én utánfutómra 1,25 m3 zöldhulladék fér fel (még többszöri taposás után is), így kétszer kellett fordulnom. A zöldhulladékot lerakóba szállítom, ahol csak díj ellenében veszik át; 2,5 m3 lerakási díja kb. 12.000,-Ft. De amint előttem is írták, kötegelve elszállítja az FKF is; ebben az esetben az a kérdés, hogy ki csinálja a kötegelést; Ön vagy én (ez is időigényes munka és ez is pénzbe kerül). Jobb lenne, ha képeket is rakna fel a 4 db fáról és hogy mennyit szeretne vágatni belőlük. Látatlanban 10-15e Ft/fa; de ha a talajszinten történő darabolást is kéri, akkor óránként további 10.000,-Ft. Ehhez jön még az elszállítás+a zöldhulladék lerakónál a díj. További szép napot kívánok, Üdvözlettel, Zsuponyó Zsolt ”
2023. szept. 9.