Grafikus · Látványtervező · Designer
Szabó Stefánia
Grafikus · Látványtervező · Designer
Áraim
Oktatás
Stílustanácsadás személyes megjelenéshez
Stílustanácsadás személyes megjelenéshez
Kézi rajz, grafika
Referenciáim
Válaszaim
Az esővízgyűjtő rendszerünkben időnként kellemetlen szag érezhető, pedig az esővíz elvezetés megfelelően van kialakítva. Mi lehet az oka ennek, és mit tehetnék, hogy a gyűjtött víz tiszta és szagtalan maradjon?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Az esővíz tartalmazhat elemeket a levegőn keresztül érkezve, tehát nem szűrt víz. A rendszerbe kerülhetett-e kisebb rágcsáló, át tudná-e takarítani kezdetnek? Nem tudni, milyen a rendszere, pl.kerülhet-e kisebb faágacska, levélke a rendszerbe, alkalmazott-e bárhol hálót?”
2025. jan. 8.
Tavaly ültettem egy citromfát a kertbe, és bár nyáron szépen fejlődött, ősszel elkezdtek lehullani a levelei, majd teljesen elszáradt. Nem tudom, hogy a talajjal volt gond, vagy esetleg az öntözéssel, de nagyon szeretném újra megpróbálni. Tudnátok segíteni, hogy a citromfa milyen földet igényel? Úgy tudom, hogy a jó vízáteresztő, enyhén savas kémhatású, homokos-vályogos talaj lenne a legjobb. Lehetséges Magyarországon szabadban nevelni citromfát, vagy máshogy kellett volna gondoznom ősszel és télen?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. A citromfa nem őshonos növény a Kárpát-medencében, más vidék növénye. Sem a földünk, sem az alapvető klímaviszonyaink nem alkalmasak e növény ígéretes neveléséhez, termésképzéshez. Előttem válaszadók már írták a speciális földkeveréket, írták a fagy- és páraérzékenységet. A leírtakhoz ezeket tenném hozzá, valamint azt, hogy eleinte érdemesebb inkább dézsában nevelni, tartani még nyáron is napon helyen, téli időszakban bevinni hűvösebb, stabil helyre, különösen kisebb korában. Az év folyamán nem igazán szereti a sok mozgatást, úgy mondanám, a mi vidékünkön a citromfa igen traumásan viselkedik a legkisebb változásra is. Lehetséges szabadban nevelni nálunk, rendkívül jó tervezéssel és szerencsés időjárással, de ennyi sok termést tetszik remélni tőle? Amennyiben nem terméséért, hanem díszként, arra viszont sok más faj alkalmasabb. De át lehet gondolni az őshazájából hozni a természetes földjéből, ám a biztos termés akkor sem garantált itt nálunk, mint ahogyan pl. a banánnál sem.”
2025. jan. 8.
Érdemes fűszőnyeget lerakni egy új kertben vagy inkább a magról vetést javasoljátok? Melyik tartósabb megoldás hosszú távon? Mik a fűszőnyeg előnyei és hátrányai a sima vetett fűvel szemben?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. A szőnyeg elég homogén, egységes,dús, ezt vetéssel is el lehet érni, de odafigyelés/gondozás kérdése. Ha a sajátom lenne, a szőnyeg lerakása előtt inkább megismerném a helyi föld "viselkedését" saját vetéssel. Ugyanis lehet hogy a föld jó/kiváló, nem mellesleg saját ökoszisztémája van. Amíg ezt nem ismerem, nem tennék szőnyeget.”
2025. jan. 4.
A kertünk egyik része lejtős és állandó problémát okoz, hogy a gyomok gyorsan terjednek, a talaj pedig hajlamos a kiszáradásra. Olyan gyorsan növő örökzöld talajtakaró növények érdekelnének, amelyek sűrűn fedik a talajt, és segítenek megakadályozni a gyomok terjedését, miközben a talajeróziót is mérséklik. Jó megoldás lehet ez? Milyen növényeket javasoltok?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Több faj nevét kapta válaszul, én annyit tennék hozzá, bármelyiket is választja, az ültetés előtt mindenképpen át kell gyomlálni, és a kezdeti szakaszban is fokozottan figyelni a gyomlálás szükségességére, a telepített növények majd megerősödve tudnak besegíteni a területen.”
2025. jan. 4.
A gyepünkön megjelent sárga foltokat először gyeptrágyával kezeltük, de semmi sem változott, sőt, mintha még több is lett volna. Ráadásul észrevettük, hogy a kutyánk gyakran azon a területen pisil, ahol a foltok a legsárgábbak. Most azon gondolkodunk, hogy gyep felülvetéssel próbálnánk helyrehozni a problémát, de nem vagyunk biztosak benne, hogy ez elegendő lenne. Vagy csak az újrafüvesítés működhet? Mit javasoltok, hogyan lehetne tartósan megszabadulni a sárga foltoktól?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Kutyust máshová szoktatni, problémás helyeken 12-15 cm mélységig nagyobb tányérszerűen földcsere(a szemünk nem mikroszkóp, kutyus orra is jobb a miénknél), az új földet újragyepesíteni fényviszony szerinti fűfajjal”
2025. jan. 4.
A múlt héten nagy eső volt, ami után az udvaron lévő kis kerti tavat kitakarítottuk, de a következő viharnál megint teljesen megtelt sárral. A kerti tó építés során próbáltunk figyelni a megfelelő szigetelésre, aljzat építésre, de úgy tűnik, valamit mégsem csináltunk jól. Hogy lehetne úgy átépíteni, hogy tartósan tiszta maradjon?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Amiről ír, valóban nehéz látvány tudta nélkül véleményt formálni. Talán a kulcs a sár, a föld. Miért is mehet bele...meredeken találkozik a tó szélével? Van-e növény, vagy kő, ami megtartja, stabilizálja a találkozási részt? A tó mely széli részén kezd csökkenni a föld mennyisége? Elvileg a helye mutatkozhat. Biztosan nem csak arról van szó, hogy fölkavarodik a tó vize? Tómélység megfelelő-e?”
2025. jan. 4.
Tavasszal gyorsan növő sövényt ültettünk, hogy a szomszédos utcáról kevésbé lehessen belátni a kertünkbe. Próbáltuk rendszeresen öntözni és trágyázni, de a növények fele mégis kiszáradt a nyári hőségben. Most, hogy közeleg a tél, szeretnénk pótolni a hiányzó részeket, de nem tudjuk, mit csináljunk másképp, hogy ez ne forduljon elő jövőre. Mit tanácsoltok?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Biztosan az a probléma, amit ön említ? Mert ennyi információból én nem zárom ki valamilyen fertőzés,betegség, gomba kárt sem. Akár a talajban, akár a növényekben.Ha ragaszkodik ehhez a fajhoz, esetleg fölvenni a kapcsolatot az eladóval,érdeklődni többet ezen növényről (mivel nem nevezte meg), az eladó milyennek ismeri a növényt. ”
2025. jan. 4.
Egy hosszú szőrű maine coon cicám van, aki rengeteget vedlik, és a kedvenc pihenőhelye egy mély szálú, bolyhos szőnyeg. Próbáltam porszívóval és szöszeltávolító hengerrel tisztítani, de a macskaszőr eltávolítása nagyon nehéz, mert a szálak mélyébe ragad. Milyen eszközökkel és módszerekkel lehet hatékonyan kiszedni a macskaszőrt az ilyen típusú szőnyegből?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Nem több hetente, hanem 2-3 naponta porszívózza, ha sikerült kitisztítani. A kitisztításhoz erősebb hajkefét, vagy macska-/kutyakefét használnék szárazon a nagyját kiszedni, majd talán még át is mosnám körömkefével is. aztán viszont 2-3 naponta szorgalmasan porszívózni”
2025. jan. 4.
Az előkertbe szeretnék egy kb. 3-5 méter hosszú és 2 méter széles kerti halastavacskát, kb. 50-100 cm mélységben. Az érdekelne, hogy egy ekkora kerti tó meder kiásásához szükség van gépi földmunkára, vagy kézzel is könnyedén kiásható??
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. A " mit szeretnénk" és a "mit érdemes" sajnos nem mindig találkozik. Egyet értek a tavacska méreteinek újragonolásával, a halak miatt és az egész kialakítani kívánt ökoszisztéma miatt. Kézi ásás kellemes és több napos családi program lehet 1-2 jó bográcsos vagy roston sültek mellett, gép földmunkánál a gépkezelőnek jár a védőital, hiába hogy hamarabb végez :)”
2025. jan. 3.
Milyen módszert használnak egy büdös szőnyeg tisztítása során, és ez alkalmas minden típusú szőnyegre? (A szőnyegünknek nagyon erős kutya szaga van, egyébként egyszerű bézs friese anyagú szőnyegről lenne szó) Előre is köszönöm a segítséget!
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Kár,hogy nem tudható a méret. Így azt mondanám, ki a por hóra vele, rásöpörni a havat, jó bátran többször is, bele-bele dörzsölve a söprűvel. Majd kirázni. Ha ennyi nem elegendő, akkor vizesporszívózás ETA 2404 Neptun. Segítség lehet még kárpittisztító spray megfelelő alkalmazása. Ha június lenne, slaggal,kefével samponnal az udvaron száraz időben, és 2 nap alatt megszárad. Bátorság nélkül nincs győzelem ;)”
2025. jan. 3.
Átalakítjuk a nappalit, és elérkeztünk a padlószőnyegünk felszedéséhez, ami jelenleg teljesen le van ragasztva vizes bázisú burkolatragasztóval. Alatta halszálkás parketta van. Tudnátok tanácsot adni, hogy a padlószőnyeg felszedése milyen eszközökkel, módszerekkel oldható meg? Mindenképp sérülni fog alatta a parketta, vagy felszedhető sérülések nélkül is?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Meleg vízzel, némi szappannal, méterről méterre. A felszedés után újra és újra melegvízzel oldani a parkettán maradt ragasztót.Hiszen a parketta elvileg lakkozott....elvileg...”
2025. jan. 3.
Felújítjuk a konyhánkat, és gondolkodunk azon, hogy a pult teteje márványból legyen. Van tapasztalata valakinek azzal kapcsolatban, hogy mennyire lehet jó ötlet a márvány lap konyhába? Érdekelne, mennyire könnyű tisztítani, vagy mennyire sérülékeny.
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Nem mindegy, hogy márvány-e vagy gránit. Gondolom,teljesen sima,csiszolt felületre gondol. Takarítható, de olajat,nagyon színes anyagot kevéssé fölszívhat (a gránit is). Tehát ezekre az anyagokra is figyelni kell. Súly terhelhetőség szempontjából elég nagy a terhelhetősége, persze, ez is összetörhető.....önsúlya viszonylag nehéz. Felülete többnyire hideg,hűvös, nem úgy mint pl. a fa, ezt ne feledje”
2025. jan. 3.
A házunk körül meg kell oldani az esővíz elvezetését, mert egy domb alján lakunk és a nagy esőknél a víz összegyűlik a ház alapja körül. Melyik módszert ajánlanátok, például zárt csőrendszeres elvezetést vagy szikkasztó kialakítást? Olvastam, hogy a szikkasztás nem mindig hatékony, ha kötött a talaj, míg a zárt rendszer költségesebb lehet. Ti melyik megoldást tartjátok jobbnak az esővíz elvezetésére a ház körül?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Talán a víz már meg is mutatta, merre jó neki menni, ha távolabb terelnénk. Ásó, kapa, csákány és irány a ház előtti árok, vagy igen, szikkasztó. Készítettem már szikkasztót, fontos a mélysége, mérete és a háztól lévő távolsága is,nem mellesleg a betöltés módja, illetve hány darab szükséges. Minek zárt rendszerbe vinni azt,ami alapjában véve szabad? A megadott kevés információ alapján ezt tudom mondani....van ásóm és férfierőm is :)”
2025. jan. 3.
Van egy fúrt kutunk, amelynek vízhozama nem éri el a kívánt szintet. Milyen módszerekkel lehet növelni a fúrt kút vízhozamát? Hallottam a tisztító kompresszorozásról és a sósavas kezelésről, de nem tudom, melyik lenne a megfelelő. Tudnátok tanácsot adni, hogy melyik eljárás milyen körülmények között ajánlott?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Én nem választanám az említett módszereket. Inkább egy nagyobb teljesítményű szivattyúval újrapróbálni, ha úgy sem hoz elegendő vizet a háztartásba, átgondolni a vízoszlop magasság növelését, ha ez sem segítség, új helyen újrafúrni. Látatlanban ennyi információ alapján kilátásba helyezem az újrafúrás szükségét.Mivel nem tudni, milyen mély, milyen idős a kút, csak találgathatok, esetleg egy betétcső szűrővel még megérhet egy próbát.”
2025. jan. 3.
Egy szekrényt szeretnék lefesteni, ami natúr mdf lapból készült. Korábban sosem festettem mdf lapot, így nem tudom, milyen előkészítés szükséges, és milyen festéket érdemes használni. Tudnátok tanácsot adni a natúr mdf lap festése kapcsán? Érdemes alapozót használni, vagy van olyan festék, ami alapozás nélkül is jól fed?
Az én válaszom:
„Ha a biztos vízhatlanságra is törekedni kell, és először vékony réteg lenolajjal kezdeném. A fedőszín matt legyen vagy fényes, eszerint választanék. Ma már nemcsak ecsettel,vagy hengerrel felhordható festékek vannak, hanem spray-formában is. Ha tapasztalatlan kézi festésben, akril spray festéket javaslok, spray-s flakon-fújni kell, zárásnak akril lakkspray is van. ”
2025. jan. 3.
Kormányzás közben bal oldalra húz az autóm, és észrevettem, hogy a gumik is egyenetlenül kopnak. Lehetséges, hogy a futómű beállítás nem jól van elvégezve? Mire figyeljek, hogy megbizonyosodjak a problémáról? Egy Opel Astráról lenne szó.
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Párom szerint, aki autószerelő és fuvarozással is foglalkozik, látatlanban azt mondja, biztosan futómű probléma, ezt jelzi a gumi, de ezt nem lehet távdiagnosztizálni, ui. több dolog okozhatja, mert a futómű több részből áll. ”
2025. jan. 3.
Látom, hogy sok helyen van kerti járda, ami jól bírja az időjárást és nem csúszik. Milyen anyagot ajánlanátok ehhez? Fontos, hogy esztétikus legyen, de megfizethető.
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Ha mindenképpen összefüggő járda: keskeny sávban lapos,amorf formájú terméskövek kisebb távolságra egymástól, szintben egyezően, s ezt körbeöntöm betonnal, aminek a tetejét félig száradt állapotban megszórom nagyobb szemcsés sóderrel. Mindet úgy, hogy a felület saját szintkülönbségei ne haladják meg a 4-8 mm-t. Ha viszont szakaszosan kíván letenni lépegető elemeket, vágott terméskövet mondok, esetleg lehet impregnálni. A kő mégsem a középszerű betonlap, és kibírt már pár millió évet :)”
2025. jan. 3.
Egy barátom színes, évelő virágokat szeretne ültetni a kertjébe, amelyek kevés gondozást igényelnek és jól tűrik a forró nyarakat, valamint a hűvösebb tavaszi és őszi időjárást. Milyen növényeket ajánlanátok kezdő kertészeknek, amelyek hosszú távon is szépen mutatnak?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Pontosabb és részletesebb választ adnék, ha lehetne ismerni a kert fény- és árnyékviszonyait, illetve a talajtípust, valamint hogy kedves ismerőse milyen növénymagasságig, illetve szegélyként vagy 1-1 növényként gondolkodik.Ezen ismeretek hiányában a következőt válaszolom: 1. Rózsafélékből sövényt, bokrot, lugast is nevelhet, szín szerint is variálhatja, bár időben kell őket metszeni. 2. Kúpvirágfajok, kiválasztásánál ügyelve a kívánt magasságra. 3. Macskamentafélék, alacsonyabb és közepes méretű is van és hosszan virágozhat kedvező helyen. 4. Bizonyos zsályafélék jól tűrik a szárazságot 5.Esetleg talajtakaróként, alacsony virágtenger lehet pl. a Törpe lobélia. 6. Nem tudom, van-e teljesen vagy a nap nagyrészében árnyékos helye, oda (bár nem egész évben fog virágot hozni) de árnyékliliomféléket mondanék kezdő kertészkedőnek. Annyit azért mondanék zárszónak, minden növény igényel valamilyen szintű gondozást. ”
2025. jan. 3.
Nem vagyok biztos benne, hogyan zajlik pontosan a kerti csap téliesítése, de szeretném elkerülni a fagykárokat. Van valamilyen általános szabály, amit érdemes követni? Hőmérséklethez van kötve az elzárás időpontja? Szükséges lehet valamilyen extra szigetelést is alkalmazni?
Az én válaszom:
„Üdvözlöm. Először is fontos a tudatosság. Még a talajmenti fagyok előtt érdemes odafigyelni a kerti csapra, kerti öntözőrendszerekre. Adott mennyiségű víznek van bizonyos terjedelme, ha ez megfagy, a terjedelme növekszik, ekkor szokott rendszereket szétfeszíteni. Ezért először is a zárt rendszerből le kell engednünk a vizet, teljes víztelenítést javasolnám. Vízaknában vagy fix helyen kell legyen elzárócsap/-kar. Víztelenítés után elvileg nem szükséges a külső szigetelés, de mivel nem tudni, mekkora tél jön, milyen hőmérsékletminimummal és mennyi ideig tombolhat, továbbá mennyire védett/nem védett helyen van a kerti csap, mekkora a csap hossza,magassága, további károk megelőzése érdekében víztelenítés után lehet készíteni külső szigetelést kerti csapra. Ezt valamilyen melegentartó (légréses) anyaggal javaslom, vastagsága 6-8 -10 cm mindenképp, stabil rögzítéssel. Érdemes úgy kialakítani a szigetelést, hogy esetleg megolvadó hó nem tudjon bejutni a szigetelésbe, tehát a szigetelés zárása vízálló is legyen. Talajmenti fagyok elvonulta után a szigetelés levehető, a rendszer visszatölthető vízzel”
2025. jan. 3.