Épületgépészet
Fenyves György
Épületgépészet
Értékeléseim
Válaszaim
A padlófűtés nem melegszik egyenletesen, van ahol jó, van ahol hideg, a kazán megy. Mi lehet a gond? Orvosolható házilag?
Az én válaszom:
„Ha új a rendszer akkor lehet, hogy levegő van még benne, vagy nincs rendesen beszabályozva. Ha régi akkor valószínű, el van iszapolódva, esetleg az osztó-gyűjtőben vannak lerakódások.”
2024. febr. 20.
Ajánljátok a központi fűtés szerelést falon kívül műanyag csővel kivitelezve vagy jobb ilyen esetben a rézcsövet választani? És ha lehet műanyag, akkor milyen technikával, ragasztás, roppantás vagy az olvasztás a legjobb?
Az én válaszom:
„Műanyag csővel nem lesz szép a szerelés. Rézzel vagy szénacéllal érdemes kiépíteni. Mindkét technikát szoktuk alkalmazni falon kívül. ”
2024. márc. 2.
Hogy lehet a lehető leggazdaságosabban működtetni egy 100 nm-es ház melegvizes padlófűtését egy gázkazánnal? Hány fokra állítsuk a termosztátot, hány fokos legyen a víz, stb.?
Az én válaszom:
„Nem ártana kicsit több infó a fűtésrendszerről, de ha pl. kondenzációs a gázkazán akkor minél alacsonyabb az előremenő víz hőmérséklete, annál gazdaságosabban tud üzemelni. Padlófűtésnél az egyik fő szempont, hogy a fűtött padló felületi hőmérséklete ne legyen magasabb 35-36°C -nál, mert azon felül kezdi el a keletkező légáramlat keverni a port, illetve hosszútávon a túl meleg padló izületi/reumás betegségeket okoz. A fűtővíz hőmérsékletének beállítása is több mindentől függ: mennyi az elérni kívánt helységhőmérséklet, mennyire szigetelt az épület, milyen padlóburkolat van a helységekben, mennyire van telepakolva bútorokkal, szőnyegekkel stb. Például egy jól szigetelt házban ahol túlnyomó részt kerámia burkolat van, elég ha a kazán előremenő fűtővíz hőmérsékletét 38-40°C-ra állítjuk. A szobatermosztátot a kívánt legmagasabb hőmérséklettől nem érdemes sokkal lejjebb kapcsolni pl. éjszakára vagy amikor nincs otthon senki, mivel a padlófűtés akkor üzemel gazdaságosan ha csak szinten kell tartania a beállított hőmérsékletet és nincsenek nagyobb felfűtési igények. Amúgy is lassú reagálású rendszerről van szó. Így amikor a termosztát elküldi a jelet hogy fűtés igény van, az csak 1-2 óra múlva jelenik meg a padló hőmérsékletében. A javaslatom az, hogy kb. max. 2-3°C -os hőmérséklet különbségeket érdemes beállítani a nappali-éjszakai vagy otthoni-távolléti üzemmódok között.”
2024. febr. 15.
Sziasztok! Hiába nyitom meg fullra a thermo szelepet a radiátoron, nem jut be a meleg víz, és a radiátor hideg marad. Mi lehet a gond? Én úgy vélem a radiátor szelep beragadt. Az lehet? Ki lehet piszkálni? Mit csináljak?
Az én válaszom:
„Le kell szedni a thermofejet a szelepről és a szelep közepén lévő kis tüskét meg kell mozgatni egy fogóval 90%-ban segíteni szokott, ha továbbra sem fűt akkor szelep csere.”
2024. jan. 24.