Amikor felkérsz egy asztalost álmaid bútorának elkészítésére, elmeséled, hogy milyen méretben és színben szeretnéd, talán még az egyes elemek vastagságára is kitérsz. (Például egy szekrény esetében.) Ha nagyon alaposan szeretnéd megtervezni a bútorodat, akkor ne feledkezz meg a fakötésekről sem!

A fakötések a bútorok találkozási pontjainál találhatók, és bizony nem mindegy, hogy egy aranyosan megformált szívecske, vagy egy egyszerű vonal látszik kívülről, esetleg egyik sem, mert rejtett kapcsolat lett kialakítva.
Találd meg a legjobb szakembert a feladatra!
Mi az a fakötés?
A fakötések elnevezés erősen utal arra, hogy tulajdonképpen miről is van szó: a fa alapanyagok egymással történő összekapcsolása. A faipari termékek esetén az alkatrészeket gyakran fakötésekkel rögzítik egymáshoz.
Miért fontosak a fakötések?
A legtöbb bútort nem egy hatalmas fából szokták kifaragni. Persze ez utóbbira is van példa, de most maradjunk a részek egésszé kovácsolásánál. A fakötés az egyik legkisebb, ugyanakkor kiemelkedően fontos része a bútoroknak.

A fakötések kiválasztásakor számos tényezőt figyelembe kell venni:
- külső környezeti viszonyok (pl. csapadék, napsütés, páratartalom)
- fa tovább élése (pl. száradás, zsugorodás, dagadás)
- a készülő bútor rendeltetése, (ehhez kapcsolódóan pl. várható terhelése és annak iránya)
- az alapanyag saját tulajdonságai (pl. rostirány)
- esztétikai megjelenése
Bár mindegyik tényező fontos és egy asztalos számára egyik sem elhanyagolható, számodra, a megrendelő számára, az utolsó pont lesz most a kulcsfontosságú, a többi számbavételét rábízzuk az asztalos szakemberekre.
Milyen fakötések léteznek?
- oldható kötések
- nem oldható kötések, amit más néven állandó, fix, vagy oldhatatlan fakötésnek is neveznek
Az oldható fakötések esetén nem használnak ragasztót, így könnyen szétszedhetők az egyes elemek.

Az oldhatatlan fakötéseknél az előbbivel ellentétesen járnak el: szilárd rögzítést hoznak létre ragasztóanyag hozzáadásával. Lényeges különbség, hogy ennél az eljárásnál roncsolódás nélkül nem lehet szétválasztani a kész munkadarabokat. Nem is olyan bonyolult igaz?

Előfordul, hogy szükséges a fém eszközök használata is: csavar vagy szög formájában, de akkor a legszebb egy fa bútor, ha valóban csak fából készült. Mit gondolsz erről?
Milyen célból használnak fakötéseket?
- javítás
Ha a fában található görcsök és csomók korrigálása a cél, akkor javító toldásokat, foltozást alkalmaznak.
- méretnövelés
„Ha rövid a kardod toldd meg egy lépéssel” – idézte Zrinyi Miklós röpiratában, a híres magyar közmondást. Hát az asztalosoké valahogy így szólna: Ha kevés a fád, told meg egy fakötés segítségével! Itt hosszító és szélesítő toldásokról beszélhetünk.
- esztétikai vagy erősítő célzattal
A vastagító toldások pont ennek a kívánalomnak tesznek eleget.
- vetemedés és a görbülés megelőzése
A lapkötés ezek megakadályozásában segítenek, két módszere van a fejelés vagy a hevederezés.
- ha keretet kell létrehozni
A keretkötéseket nagyon sokszor alkalmazzák pl. fa beltéri ajtók vagy bútor ajtók esetében. Három megjelenési formája van: L, T és + alakú kötések. Bonyolultnak tűnik? Áh, dehogy, mindjárt megmutatom, hogy el tud képzelni magad elé.

- bútorlapok szöget zárnak be egymással
Ha a bútorlapok szöget zárnak be egymással akkor kávakötésekre van szükség. Ezeket a kötéseket általában fogazással oldják meg, leggyakoribb formái:
– Egyenes fogazás

– Nyitott fecskefarkú fogazás

– Félig takart fecskefarkú fogazás

– Teljesen takart fecskefarkú fogazás
A régi könyvekben komoly leírásokat találhatunk arra vonatkozóan, hogy ezeket hogyan kell elkészíteni kézi eszközök segítségével. A megszokott, modern technikai vívmányok mellett, már nehéz elképzelni, hogy annak idején mennyi időbe, energiába kerülhettek ezek az apró munkák is.
Összekötés díszítő elem megoldásokkal
A repedéseket az étkezőasztalban nem feltétlen kell elrejteni, inkább egy egyedi elemmel, még jobban kellene hangsúlyozni. Mit gondolsz inkább pillangó, vagy fecske legyen?

Látványos él megoldások
Néhány bútornál kifejezetten jót tesz a színek közti eltérés.

Sarkosítsunk
Ha nekimész a bútorok sarkának, az bizony nagyon fájdalmas dolog tud lenni. Sokan ezért sarokvédőket tesznek a bútorokra, de ezekre biztos nem lenne szívük még nekik sem.

Mintha csak dugók lennének
Gyerekkoromban, ha megláttam egy ilyen fadugós bútort folyamatosan azon járt az eszem, hogy mi történne, ha én azt onnan kihúznám, főleg amikor rajta ül valaki egy ilyen széken. Szánom-bánom bűnömet, egyetlen mentségem, hogy soha nem próbáltam meg.

Különleges fakötések
Ezek a fakötések már mesteri szinten lettek elkészítve, így igazi szemet gyönyörködtető végeredmény született.

Egy-egy jól megválasztott fakötés megváltoztathatja vagy erősítheti egy bútor stílusát, és igazi szembeötlő éke is lehet a bútornak.
A tiéd milyen lesz?
Beleszerettél valamelyikbe?
Kérdezd meg a Jószaki asztalosait, megcsinálják-e neked!
Bizonytalan vagy, ki a jó választás?
Böngéssz a referenciaképek között, és hívd fel a szakit a virtuális számán, ahol azonnal meg tudod kérdezni tőle a legfontosabb részleteket!
Budapesten és vidéken is rengeteg asztalos, bútorasztalos várja megkeresésedet!
Láttad már Tóth Csaba vagy a Boombury Kft. referenciáit? Hogy tetszenek?
Válogass kedvedre a többi szaki adatlapját is megnézve, és találd meg a számodra tökéletes szakembert!