A gipszkarton kapcsán legtöbbünknek a fémprofilra csavarozott gipszkarton falak és gipszkartonból készült tetőterek jutnak az eszünkbe. Ám a gipszkartont közvetlenül falra is lehet ragasztani, vázszerkezet építése nélkül. Tudtad?
- Mikor és mire jó ez a megoldás?
- A fal lemérése és ellenőrzése
- A fal portalanítása
- A fal alapozása
- A gipszkarton lapok méretre vágása
- A gipszkarton ragasztó gipsz vagy habarcs előkészítése
- A gipszkarton lapok felragasztása a falra
- A gipszkarton lapok vízszintezése
- A gipszkarton lapok közti hézagkitöltés és glettelés
- Tapétázás, festés
Találd meg a legjobb szakembert a feladatra!
Mikor és mire jó ez a megoldás?
A gipszkarton ragasztás egy egyre elterjedtebb szárazvakolási módszer. Azaz használhatjuk a gipszkarton lapokat vakolás helyett közvetlenül a falra ragasztva.
Gyorsabb, tisztább és egyes szakemberek szerint még olcsóbb is, mint a hagyományos vakolat!
A vakolat és a gipszkarton összehasonlításáról itt olvashatsz részletesen!
A falra ragasztott gipszkarton akkor is jó megoldás, ha esztétikus felületet akarunk létrehozni, falhibákat, repedéseket eltüntetni.
Vannak olyan esetek is, amikor valamiért nem lehetséges a vázszerkezet felállítása, (pl túl kicsi a hely hozzá) – ilyenkor szintén megfontolandó a gipszkarton ragasztása. A klasszikus vázzal ellentétben, melynek mintegy 11-15 cm a helyigénye, és így akár 2-3 négyzetmétert is elvesz egy adott helyiség hasznos alapterületéből, a falra ragasztott gipszkarton mindössze 4-5 cm-rel növeli meg a falvastagságot.
Mennyezet burkolására viszont ez a módszer nem alkalmas. Mennyezet gipszkartonozása esetén mindig szükség van tartószerkezetre, különben a lapok le fognak esni a plafonról.
Ahhoz, hogy a gipszkarton ragasztása a falfelületeken eredményes legyen, néhány feltételnek teljesülnie kell. A ragasztandó falfelületnek stabilnak, nagyobb sérülésektől mentesnek és pormentesnek kell lennie. Régi vakolat esetén a málló részeket maradéktalanul el kell távolítani, a nagyobb réseket ki kell tölteni. Az apróbb egyenetlenségek kiegyenlítéséhez a gipszkarton ragasztó megfelelő. A ragasztáshoz + 5-20 fok az ideális hőmérséklet.
Ha a gipszkarton ragasztása mellett döntöttünk, és a megfelelő feltételek is adottak, nekiláthatunk a munkálatoknak. A giszkarton ragasztás lépései a következők:
A fal lemérése és ellenőrzése
Egy lézeres mérő és szintező segítségével könnyedén lemérhetjük a falak méretét, és behúzhatunk pár segédvonalat a gipszkarton lapok pontos felragasztásának segítésére.
A fal portalanítása
A ragasztás megkezdése előtt teljes portalanításra van szükség a falfelületeken, melyet megtehetünk egy rongy, sűrű kefe vagy partvis segítségével.
Töröljük át minél alaposabban a teljes felületet! Ha több por van a falakon, (például egyéb felújítási munkálatok miatt) akkor használjunk porvédő maszkot egészségünk érdekében!
A fal alapozása
A portalanítás után a teljes falfelületet át kell kenni alapozóval, ami nem csak a maradék port köti meg, de jobb felületet is biztosít a ragasztáshoz. Az alapozás történhet ecsettel vagy hengerrel. Figyeljünk a megfelelő higításra, melyet a termékismertetőn olvashatunk!
Az alapozó száradási idejét pontosan tartsuk be! Ez egyes márkáknál akár 12-24 óra is lehet! Jó, ha ezzel előre kalkulálunk a munkálatok során, és nem kerülünk olyan helyzetbe, hogy nem tudjuk a hétvégére tervezett projektet befejezni, mert nem száradt meg időben a fal, vagy esetleg nem várjuk ki a száradási időt, és a későbbiekben lepotyognak a gipszkarton táblák a falról.
Figyelem! A táblák akkor is lepotyoghatnak, ha megpróbáljuk kispórolni az alapozást! Az alapozó szabályozza a fal vízmegkötő képességét is, és ha a fal nincs lealapozva, elképzelhető, hogy hirtelen túl sok vizet von el a ragasztóból, így az hamarabb megköt, és nem alakul ki megfelelő erősségű tapadás a két felület között.
A gipszkarton lapok méretre vágása
A gipszkarton lapokat megfelelő méretre kell vágnunk. Ehhez jó, ha előzetesen kiszámoltuk, mennyi gipszkarton lapra van szükség, és azok hogyan helyezhetőek el a falakon a legoptimálisabban.
Az anyagszükséglet kiszámolásához kérjük szakember segítségét vagy használjunk online kalkulátort! Például ezt a Rigips-től, vagy egy picit bonyolultabb orosz verziót itt.
A gipszkarton lapok leszabásához használhatunk kést vagy kézi fűrészt. A legprofibbak viszont kungfuznak! 😊 Hogyan?
Egy sniccer segítségével vágjuk át a kartonpapírt, majd egy határozott mozdulattal törjük el a karcolás mentén a táblát! Végül vágjuk át a másik oldalon is a papírt!
A gipszkarton lapokat általában 15 mm-rel kisebbre vágják, mint a fal teljes hossza, hogy maradjon egy pici hézag a gipszkarton tábla és plafon illetve a padló között.
A dugaljak, csatlakozók, kapcsolók helyét körvágóval, kis dekopír fűrésszel vagy kézi fűrésszel is kivághatjuk.
A gipszkarton ragasztó gipsz vagy habarcs előkészítése
A gipszkarton ragasztó bekeveréséhez szükségünk lesz egy vödörre, keverőszárra, hideg vízre. Óvatosan adagoljuk a port a vízbe, pontosan betartva a használati utasításokat, és mindig alacsony fordulaton keverjük, hogy ne keverjünk bele túl sok levegőt! Az állaga akkor jó, ha olyan körülbelül, mint a kelttészta. Fontos, hogy mindig csak annyi gipszkarton ragasztót keverjünk be, amennyit a következő fél- vagy egy órában felhasználunk, mivel utána a ragasztó használhatatlanná válik., és ki kell dobni.
Egyszerűbb, tisztább és gyorsabb módszer, ha tubusos gipszkarton ragasztót használunk. Ez esetben nincs más teendőnk, mint a kész tubust alaposan felrázni, és a kinyomószár segítségével elkezdeni a munkát.
A gipszkarton lapok felragasztása a falra
Ha bekevertük a gipszkarton ragasztót, pár percet várnunk kell, majd elkezdhetjük felhordani a ragasztót a gipszkarton lapra. Ehhez az úgynevezett pogácsás módszert alkalmazzuk.
A felragasztott gipszkarton a falvastagságot körülbelül 4-5 cm-rel növeli meg. Maga a lap 10-12 mm, illetve a pogácsák körülbelül 3-4 cm vastag anyagrétegből állnak.
A pogácsákat egymástól kb 30 cm távolságra érdemes elhelyezni. Figyeljünk, hogy lehetőség szerint egyforma méretűek legyenek (az átmérőjük legyen olyan 10-15 cm.)
A pogácsa sorok közti távolság ideálisan 40-60 cm.
Ablakpárkányok gipszkartonozásához a teljes gipszkarton csíkot be szokták kenni gipszkarton ragasztóval.
Tubusos gipszkarton ragasztó használata esetén nem pogácsákat alakítunk ki a gipszkarton lapok hátulján, hanem mintegy 5 cm-rel a tábla szélétől körben húzunk egy csíkot a ragasztóból, majd cikk-cakk vonalban a tábla belsejét is beragasztózzunk. Egy rövid szemléltető videó a Soudal-tól.
Bár a videón nem látszik, fontos, hogy a ragasztó csíkban legyen néhány pici megszakítás, hogy a falra helyezéskor a levegőnek legyen hol távoznia.
A ragasztócsík ideális vastagsága 2-3 cm, de ha van nagyobb egyenetlenség a falszakaszon, ahová az adott tábla kerül, akkor oda nyomjunk kicsivel több anyagot.
A gipszkarton tábla felragasztásakor, főleg ha a tábla nagyobb, két emberre is szükség van a felhelyezéskor a szép végeredményhez! Először csak finoman illesszük a lapot, majd ha már kezdett kialakulni a kötés, akkor nagy erővel nyomjuk rá a falra a gipszkarton lapot.
Alulra tegyünk távtartót, amíg a ragasztó teljesen meg nem köt! Léteznek már olyan távtartók is, melyekkel a gipszkarton táblákat is össze lehet kötni, így a vízszintezés is sokkal egyszerűbbé válik.
A gipszkarton lapok vízszintezése
Ha a gipszkarton a falra került, állítsuk be a vízszintet egy hosszú vízszintező segítségével! Fontos, hogy ez a művelet a gipszkarton ragasztó teljes megkötése előtt legyen elvégezve, azaz a ragasztástól számított 20-25 percen belül. Ha a gipszkartont a ragasztó kötése után mozgatjuk, akkor a ragasztó sérülni fog, meggyengül a kötés, és ez azt eredményezheti, hogy a tábla le fog esni a falról. Ha a vízszintezés nem sikerült a rendelkezésre álló időkereten belül, akkor a gipszkarton táblát le kell szedni, és újra kell ragasztózni.
A gipszkarton lapok közti hézagkitöltés és glettelés
Ha minden gipszkarton lap a helyére került, akkor el kell tüntetni a köztük levő hézagokat, amihez glettet használunk.
Egyes szakemberek a glettelés előtt egy kis késsel, sniccerrel be is szokták mélyíteni a hézagokat, hogy a glett jobban beletapadjon.
Glettelés előtt először is érdemes a hézagokat lekezelni mélyalapozóval, és természetesen ebben az esetben is fontos, hogy várjuk meg, míg a mélyalapozó teljesen megszárad.
Az első glettréteg után üvegszövet csíkot is helyezhetünk a glettre, ami segít összetartani a táblákat, és a fal kevésbé fog megrepedezni. A hézagerősítő hálót teljesen be kell glettelni.
Fontos, hogy a glettanyag bekeverésekor mindig a glettet adjuk a vízhez, és ne fordítva, különben az anyag csomóssá válik!
A glettelésnél először mindig csak a vízszintes vagy a függőleges csíkokkal haladjunk végig!
A függőleges csíkoknál érdemes lentről felfelé húzni a glettet, így az nem fog a földre potyogni.
Csiszolás és újabb glettelés után ellenőrizzük a végeredményt!
Ha igazán sima falat szeretnénk, akkor akár 3 réteg glettre is szükség lehet! A glettelési minőségekről itt olvashatsz bővebben!
Ezeket is érdemes elolvasnod:
Miért jó a gipszkarton és mikor érdemes használni?
Gipszkarton fal vagy vakolás? Melyiket válasszam?
Kicsi a lakás? Tegyél bele boltívet!
Vagy böngéssz profi szakemberek tippjei között:
Tapétázás, festés
Ha a gletteléssel elkészültünk, akkor jöhet a felület festése vagy tapétázása, de nagyon fontos, hogy ragasztott gipszkartonra csempézni szigorúan tilos!
Ez a cikk a JóSzaki.hu gipszkarton szerelő szakembereinek közreműködésével készült.
A felhasznált fényképek megtalálhatók a szakik adatlapján, ami a fotókra kattintva megnyílik.
Nézd meg a szakik adatlapját, a többi referenciával együtt, olvasd el az értékeléseiket, és a bemutatkozásukat! Ha tetszik, amit látsz, kérj árajánlatot INGYENESEN még ma! Ha jobban szeretnél szóban kommunikálni, akkor hívd a szakit telefonon!
Az adatlapon látható virtuális szám normál díjjal hívható, és a szakember mobil telefonján fog csörögni.
.
Némelyik szaki profil oldalán árakat is találsz, de ha több ár is érdekel, nézd meg az alábbi gipszkartonszerelés árakat !
Gipszkarton előtétfal készítés árak
Gipszkarton válaszfal építés árak
Gipszkarton álmennyezet készítés árak
Szükséged lenne egy megbízható mesterre? Nézd meg, hogyan tudsz ajánlatot kérni a JóSzakin keresztül vagy indíts ajánlatkérést most!
👷🏻♂️ További kapcsolódó tartalomért kattints a címkékre: