fi relé működése

Vass Zoltán kérdése:

A fi relé működésének a fizikai lényegét értem. De akkor milyen gyakorlati esetekben old le a kismegszakító és mikor old le a fi relé? Ha rövidzárlat van, akkor a kismegszakító old le, de ha engem ráz az áram, akkor a FI relé?

7 hónappal ezelőtt

Szakemberek válaszai

Elektro Renova
1 megbízás 3 válasz
1 megbízás 3 válasz

Üdvözlöm, Ha érdekli a téma, javaslom iratkozzon be villanyszerelő tanfolyamra.

7 hónappal ezelőtt
Mestyán András
5.0
5 megbízás 6 válasz
5.0
5 megbízás 6 válasz

Kedves Zoltán! Gyakorlati esetek: 1. Falra szeretne szerelni egy polcot. Véletlenül belefúr a falban futó villanyvezetékbe. A fúró összezárja a fázis és nulla vezetékeket, rövidzár, leold a kismegszakító. 2. A mosógép elektronikájában valamilyen hiba következtében (pl víz kerül olyan helyre, ahol áram folyik) az áram egy része kijut a mosógép fém házára is. És a fizika miatt nem feltétlen az összes, a mosógépet működtető áram, csak egy nagyon pici "áthúz", ott is elfolyik. Egy mosógép simán felvehet 10A áramot. A halálos áramütéshez viszont elég lehet már 50mA. Tehát a mosógép simán működik tovább, de a burkolatán már ott van az életveszély. A fi relé, vagy ÁVK ezt gátolja meg, mert 30mA áramnál nagyon gyorsan, 100-200 ms (milisecundum) idő alatt leold.

6 hónappal ezelőtt

Profi szakemberre bíznád a munkát?

Keresd meg a hozzád legközelebb lévő minősített szakembert és kérj árajánlatot 2 perc alatt!

Tovább a jószakira!
6 válasz

Tisztelt Zoltán írjon nekünk szívesen válaszolunk önnek minden kérdésre

7 hónappal ezelőtt
Szabó László
4.9
8 megbízás 12 válasz
4.9
8 megbízás 12 válasz

Üdvözlöm ! A villamos berendezésen valami okból hiba áram folyik a védővezetőn az érintésvédelmi kapcsoló / Fi relé /érzékeli és lekapcsolja a hálózatot.

7 hónappal ezelőtt
9 válasz

Üdvözlöm kérem keressen az adatlapomon megadott telefonszámon! Nagyon szívesen segítek. Üdvözlettel László

7 hónappal ezelőtt · szerkesztve 7 hónappal ezelőtt
Dobrai Tibor
5.0
4 megbízás 3 válasz
5.0
4 megbízás 3 válasz

Tisztelt Vass Zoltán! A Fi relé 30 mA hibaaram esetén old le. Pl, ha megfogom a fázist és rajtam keresztül foldelodik az aram. Ha a visszatérő 0 vezető és az elmeno áram mennyisége között ennel nagyobb különbség van, akkor megvédi az embert, mert nem engedi át a testen a nagy áram mennyiséget. Kismegszakito: Rovidzar esetén akár 300 A Is megindulhat a vezetéken. A pl. 16 A-es megszakító leold aramerossegrl túllépésre és hőre is.

7 hónappal ezelőtt
Pál Márk
1 megbízás 7 válasz
1 megbízás 7 válasz

Üdvözlöm! Ha érti a "fizikai lényegét" akkor nem igazán értem a kérést... Amennyiben a fázis vezetőn áthaladó töltések mennyisége nem azonos az adott időpillanatban a nulla vezetőn az ellenkező irányba haladó töltések mennyiségével, az áram védő kapcsoló ÁVK (hibásan fi relé) kiold. Természetesen csak az adattáblán jelzett (háztartásban) 30mA-elérése után. ÁVK-t nem "érdekli" a zárlat vagy túláram. Nem számít neki, mennyi áram halad át, csak az egyensúly. Fázis-nulla zárlat esetén tehát nem kapcsol le. Ha azonban az áramkör nem a nulla vezetőn keresztül záródik (akár a védővezetőn, akár magán a földön keresztül) a védőkapcsoló kiold. Pl.: Ön megfogja a fázist. Az áram ön testén keresztül a talajon át a föld felé megy el és nem a nulla vezetőn az ÁVK-n keresztül, tehát az egyensúly megbomlik és az ÁVK kiold. Vagy ön, összeérinti a házban valamelyik védővezetőt a nulla vezetővel, ezáltal egy alternatív áramutat kínál ami nem halad át az ÁVK-n, így az kiold. Vagy az ön lakótelepi lakás szomszédja, éjjel megfúrja a falat és az ön egyik kötődobozából levesz egy fázist, hogy megtáplálja a saját mosógépét, de annak nulláját már a saját lakrészéből veszi. Az egyensúly megbomlik, az ÁVK leold.

7 hónappal ezelőtt
Kovács Gábor (Arkvill66)
4.9
28 megbízás 4 válasz
4.9
28 megbízás 4 válasz

Üdv Zoltán, A lényeg kb. így van. Ha bármely fogyasztónál a fázis ill. a nulla vezető között a kismegszakító névleges áramértékénél nagyobb áram folyik (túlterhelés vagy rövidzárlat) akkor le fog oldani... Ha viszont fázis ill. a védővezető vagy a föld (Pld. emberi testen keresztül föld vagy villamos készülék háza felé) folyik HIBAÁRAM akkor az ÉV relé fog leoldani. Háztartásokban alkalmazott ÉV reléknél áltálaban ez az áramérték 30mA. Ha a hibaáram meghaladja a kismegszakító névleges áramérték ét is akkor mindkét védelmi eszköz le fog oldani.

7 hónappal ezelőtt

Olvasnál cikkeket hasonló témában?

Irány a blog!
Molnár Béla
4.8
61 megbízás 5 válasz
4.8
61 megbízás 5 válasz

Érintés védelem AVK (fi relé) zárlatra kis megszakító .

6 hónappal ezelőtt
4 válasz

A fi relé zárlati áramnál működik azért, hogy ne rázzon meg senkit, a kismegszakító túláram esetén old le, amikor már akkora a keletkezett hő a túláram miatt, hogy a bymetál kiold, elhajlik.

6 hónappal ezelőtt
Törölt felhasználó
1 megbízás 5 válasz
1 megbízás 5 válasz

Az AVk hamarabb leold mint a kismegszakító , önt nem fogja akkor megrázni az áram . Ha nincs Avk önt nem védi a kismegszakító , mivel ön úgy fog viselkedni mint egy fogyasztó egy villanykörte . Túl nagy a testének az ellenállása ahhoz hogy a kismegszakító zárlati áramot érzékeljen , ezért ön égni fogy mint egy villanykörte . Elnézést a kifejezésemért , de talán így érthetőbb .

6 hónappal ezelőtt
Csanádi Attila EV
5.0
4 megbízás 10 válasz
5.0
4 megbízás 10 válasz

Az egyik túlterhelés estén, a másik hibaáram (áramhiba) estén működik. FI: AVK= Áram védő kapcs.

6 hónappal ezelőtt
Hamulecz Martin E.V
4.5
16 megbízás 13 válasz
4.5
16 megbízás 13 válasz

A kismegszakító és a FI (vagy RCD - Residual Current Device) relé két különböző típusú védelmi eszköz az elektromos rendszerekben, és különböző veszélyekre és problémákra reagálnak. Lássuk, hogy mikor működik le ezek közül mindegyik: Kismegszakító: A kismegszakító elsősorban az áramkörök túlterhelése vagy rövidzárlata ellen nyújt védelmet. Amikor egy áramkör túlterhelődik vagy rövidzárlat következik be, a kismegszakító azonnal kinyílik, megszakítva az áramkört, és ezzel megakadályozva az esetleges tűzveszélyt és károkat. Példák: Ha egy hálózati készülék meghibásodása miatt rövidzárlat következik be, vagy ha túl sok elektromos berendezést csatlakoztattak egy adott áramkörhöz, a kismegszakító azonnal kinyílik. FI (RCD) Relé: Az FI relé a testáram (szivárgó áram) detektálására szolgál, és a testáram kiegyenlítetlenségére reagál. Ha a kimeneti áram és a visszatérő áram (azaz a testáram) nem egyenlő, az FI relé úgy érzékeli, hogy fennáll az áramnak egy olyan útja, amely nem halad keresztül a kijelölt vezetékeken. Ez azt jelzi, hogy az áram egy alternatív útvonalon halad a testen keresztül, például a testen vagy egy másik vezetőn keresztül a földbe. Példák: Ha egy személy érintkezik egy hibás elektromos készülékkel, és az áram átáramlik a testén, az FI relé észleli az egyensúlyhiányt, és azonnal kinyílik, lekapcsolva az áramot. Ez a típusú védelem megakadályozza az áramütéseket és véd a személyi sérülésektől. Összefoglalva, a kismegszakító főleg túlterhelés és rövidzárlat ellen nyújt védelmet, míg az FI relé a testáram egyensúlyhiányára reagál, és az áramütések ellen biztosít védelmet. Mindkét védelmi eszközt szigorúan a szakemberi előírásoknak megfelelően kell telepíteni és karbantartani.

4 hónappal ezelőtt